uzana nenechala nic náhodě a tvrdě jde za svým cílem. Dnes má ve stáji několik krásných koní a sportovní specializaci nasměrovala na všestrannost.

Ukázku zajímavého trojboje jsme mohli vidět na Bukově. Přesná drezůra, bezchybný parkur, závod s časem v terénu. „Před několika lety nás na závodech všestrannosti nebylo moc. Dnes není výjimkou 50 – 60 soupeřů, kde muži tvoří jednu třetinu," říká pohledná dívka.

Drsný sever reprezentují pouze dvě ženy a republiková konkurence je mimořádně kvalitní.

„Závěrečný závod v terénu je dlouhý cca 3,5 km. Složen je z dvaceti přírodních překážek, kde nechybí vodní příkop, průskok, stůl, prudký svah.Výška překážek od 90-110 cm, stanovené tempo, čas kolem šesti minut. Momentální republikovou špičku tvoří tři jezdci, ale za tři roky je porazím na vlastním koni," slibuje pevným hlasem .

V malé skupince ušlechtilých zvířat nechybí několik hříbat a uprostřed svítí bílá kobylka Pedra. Je to zakladatelka vlastního chovu ctižádostivé amazonky. Osmiletý hnědák Derazino už absolvoval závody obtížnosti „S" (Zlatou podkovu), zkušenosti sbírá šestiletý grošák Catanzaro.

„Náhodný divák vidí v chovu koní pouze romantiku. Realita je trochu jiná. Makačka každý den, jestli venku prší, nebo svítí slunce je úplně jedno. Můj Jezdecký klub Pedra tvoří pouze pět lidí. V žádném případě nechci z těchto koní udělat komerční dětskou atrakci. Český sportovní kůň cítí svou šanci a já mu prostě věřím. To není jenom bláhový sen, to je moje přesvědčení", říká tvrdohlavá chovatelka.

Dětské jezdecké sedlo si Zuzana vyzkoušela v areálu TJ Tatran na Bukově. „To jsem byla ještě naivní holka. Ve čtrnácti letech jsem se dostala na mistrovství republiky v kategorii dětská drezůra. další rok už jsem byla pátá, což byl velký úspěch," dodala Zuzana Bártová.

Následovalo studium v Kladrubech nad Labem, zkoušky, certifikát chovatel-jezdec …