K areálu na Českolipské a jeho akcím neodmyslitelně patří jména osobností jako je Bohumil Jiskra, Alena Morkusová, Jitka Matoušková či Jiří Chládek, kteří měli zásluhu na jeho rozvoji a udržení zdejší tradice výstavnictví.

Letos se při 40. výročí Zahrady Čech 9. až 17. září bude z větší části hlavně vzpomínat. „Poslední ročníky byly už z větší části na komerční bázi, letos posílíme část výstavní a propagační. Hlavním pavilonem nebude áčko, ale největší pavilon H, kde expozice bude za významné podpory Ústeckého kraje věnována právě historii a současnosti regionu v odvětví zemědělství, sadařství a zpracovatelského průmyslu. Věřím, že se podaří zastoupit i původně prezentované obory kraje vinařství a chmelařství. Prezentaci posílí i soutěžní okrasné zahrady, jejichž tvorbu přesuneme do srdce výstaviště," uvedl na úterní tiskové besedě Petr Skřivánek, jednatel společnosti Zahrada Čech.

Novináři se mohli seznámit s logem 40. ročníku Zahrady, které vychází z log předchozích ročníků 1973 či 1980. „V současné době intenzivně pracujeme na přípravě programu a tvorbě expozice o historii výstavy. Navázali jsme kontakty s pamětníky a především s posledním zřizovatelem, společností Výstavy spol. s r. o., ale budeme rádi, když nám návštěvníci zapůjčí fotografie, plakáty a další předměty, které se k Zahradě Čech vážou. Všichni, kdo nám takto pomůžou obdrží mimo jiného na letošní výstavu čestnou vstupenku zdarma," doplnila Michaela Mokrá, vedoucí obchodu společnosti Zahrada Čech.

Pořadatelé chtějí maximum péče věnovat zářijové akci, ale nezapomínají na přípravu Tržnice 2016, která ve spojení s výstavou Bydlení proběhne ve dnech 6. až 10. dubna. Své schopnosti si otestují už 2. dubna při sobotních Farmářských trzích Kostelním náměstí.