Ten odstartuje ve 13 hodin, kdy se budou moci zájemci projet lodí. Projížďka bude trvat zhruba hodinu. Zámecké zahrady se otevřou ve 14 hodin, o půl hodiny později začne koncert Rogalo DC, v půl čtvrté pak přijde ke slovu show Tomáše Eibla.

„Děti se mohou těšit na soutěže, vyzkoušejí si jízdu na elektrokole a koloběžkách, případně na raftu, na zámku bude probíhat zámecký program," láká mluvčí města Markéta Lakomá.

Růžová zahrada

Růžová zahrada patří mezi nejkouzelnější části děčínského zámeckého areálu. Její protáhlý prostor tvořený třemi postupně se svažujícími terasami vymezuje na západě „sala terrena" s dochovanou freskovou výmalbou a na východě vyhlídkový gloriet zdobený sochami mytologických božstev.

Zámecké zahrady v Děčíně.Vstupní brána

Růžová zahrada se stane od června také vstupní branou připravované unikátní výstavy „Chrámový poklad", která bude součástí prohlídkového okruhu „Barokní perly zámku". Při této příležitosti budou vystavěny nově zrekonstruované vzácné sakrální (bohoslužebné) předměty.

Výstava „Chrámový poklad" bude první v řadě akcí, které zámek chystá v rámci projektu „Šlechtické poklady".

„Růžová zahrada našeho zámku je skutečně malebná, výhledy z jejích teras na město a okolí lákají k romantické návštěvě i svatebním obřadům, k těmto účelům je hojně využívána," uvádí Iveta Krupičková, ředitelka Zámku Děčín.

„Spojení krásy růží a historického významu zahrady, lemující nejdelší krytou chodbu v Čechách od zámku do Děkanského kostela Povýšení sv. Kříže, cenné ukázky barokní architektury, vzbuzuje v celé řadě návštěvníků nadšení," dodává ředitelka.

Své pojmenování získala poté, co byly roku 1881 na zámku vysázeny růže.

Zámecké zahrady v Děčíně.Terasovité zahrady

Terasové zahrady na jižní straně zámeckého areálu 
v Děčíně patří mezi nejatraktivnější partie areálu děčínského zámku.

Současná podoba zahrad je dílem 19. století, kdy na jednotlivých úrovních postupně vznikaly vytápěné skleníky, ve kterých se pěstovaly tropické rostliny. Zdejší zahradnictví dosáhlo brzy mezinárodní proslulosti.

Děčín byl například prvním místem na území dnešní České republiky, kde se úspěšně pěstovaly banány. Své největší slávy dosáhly skleníky za působení zahradníka Františka Jossta, který byl zejména mimořádným znalcem orchidejí. Jeho děčínská sbírka patřila mezi nejproslulejší 
v celé monarchii.

Jako jednomu z prvních 
v Evropě se mu podařilo přivést ke květu viktorii královskou, největší leknín na světě.

Podrobný program Kromě jízd na elektrokolech a koloběžkách si budou moci děti zasoutěžit, a získat tak zajímavé ceny. Letošní novinkou bude možnost prohlídky města s průvodcem, a to zdarma (registrace předem je nutná: tiskovy.mluvci@mmdecin.cz). Celý program začne již ve 13 hodin, kdy bude otevřena výletní loď Labské plavební společnosti, a. s. a vydá se na hodinovou okružní plavbu kolem děčínských mostů. Ve 14 hodin nastane slavnostní odemknutí zahrad zámku. Zde bude připraven program převážně pro děti. Ve 14.30 začne „Ochutnávka Rogala DC", kde vystoupí Justin Lavash, anglický kytarový mág, moderovat bude Tomáš Kettner, který samozřejmě zazpívá svůj Děčín Song. Program na Smetanově nábřeží ještě doplní Tomáš Eibl se svými trialovými ukázkami. Chybět nebude ani výborné jídlo. Kyvadlovou dopravu mezi Podmokly a Děčínem zajistí červený dvoupatrový autobus. Ten bude v půlhodinových intervalech jezdit od hlavního nádraží pod zámek.