Zastavené proplácení dotací z evropských fondů pro Ústí nad Labem neznamená jen finanční ztráty na úrocích z úvěrů.

Přímo ohrožuje dva významné projekty, na které se město chystá. Opravu plavecké haly a dostavbu akvaparku a nákup nových trolejbusů pro dopravní podnik. Obě akce mají z části zaplatit právě dotace EU.

Primátor Vít Mandík řekl, že první viditelnou ztrátou je skutečnost, že město nedostává peníze za již realizované projekty zpožďuje se tak se splátkami. To znamená vyšší úroky.

„V letošním roce to pro město bude znamenat výdaje za zhruba tři miliony korun," uvedl. Ústí se přitom potýká s nedostatkem peněz a šetří.

V příštím roce chce město zahájit práce na plaveckém areálu na Klíši, což je jednou z jeho priorit. V IPRM zbývá ještě asi 115 milionů korun a chce je proto využít.

„Raději o takové věci ani nemluvte," reagoval Mandík na otázku, co by město dělalo, kdyby se dotace nezačaly vyplácet. Přiznal, že připravují i krizový plán. Jaký, ale říci nechce. „S projektem akvaparku začneme v jakémkoliv případě," dodal.

Podobně je to s nákupem nových trolejbusů a dalších akcí, které plánuje dopravní podnik. Ten nutně potřebuje vyměnit zastaralé trolejbusy. Zde je podle radních situace jiná, dotace by měla tvořit jen 40 % z celkové částky.

Z „městského" by tak mělo jít 60 procent. „V tomto případě bychom mohli vzít významný městský podíl, který bychom stejně dali. Nová technika by se pak v ulicích objevila, jen by jí bylo o něco méně," vysvětlil radní Pavel Dlouhý.

Podle Mandíka město kalkuluje s tím, že se dotace vyplácet budou.

Připravovaný rozpočet počítá s tím, že by to mělo být do konce června. Vše pro to chtějí udělat i politici, kteří sedí ve výboru regionální rady. „Musíme udělat vše pro to, aby se proplácení co nejrychleji obnovilo," uvedl Petr Brázda (KSČM).