Provozovatelé lyžařských areálů v Ústeckém kraji pomalu bilancují a hodnotí sezonu, která se blíží ke svému konci. Přesto ji většinou ještě nechtějí „zabalit", i když v regionu vládlo v posledních dnech spíše jarní počasí. Vlekaři totiž hlásí dobré lyžařské podmínky. Měly by vydržet i v příštím týdnu, podle meteorologů se má totiž ochladit.

Podmínky budou ideální

To vítají v areálu na Telnici na Ústecku, v okrese začínají jarní prázdniny, které by mohly zaplnit zdejší sjezdovky. „Žádný sníh nám neutekl, je tu 90 centimetrů sněhu, všechny vleky jsou v provozu, svahy jsou upravené. Je to sice vlhčí, ale mělo by se ochlazovat a příští týden by mělo být pod nulou. Takže jarní prázdniny vyjdou," odhaduje předseda klubu a jednatel Skiareálu Zadní Telnice Jindřich Holinger. Školáci a studenti mohou o prázdninách na Telnici lyžovat se slevou, podle šéfa areálu se skutečně výraznou.

„Podmínky budou ideální, jezdit můžeme ještě na Velikonoce," přeje si Jindřich Holinger. Sezonu hodnotí jako průměrnou: „Na začátku ledna nás zabrzdil déšť, pršelo týden. Areál pak stál a musel se znovu nastříkat technický sníh, takže se započtením těchto nákladů nám uteklo zhruba 1,5 milionu korun."

Lyžování za dětské jízdné

Na Bouřňáku na Teplicku jsou v provozu sjezdovky Slalomák, Hrobská a Údolíčko, na svazích leží od 20 do 50 centimetrů sněhu. Lyžuje se tu za dětské jízdné. Podle ředitele Sport Centra Bouřňák Tomáše Tvrdíka byly 1. března upraveny běžecké stopy až na Komáří vížku, závodní okruhy na stadionu v Novém Městě, okruhy 5 a 10 kilometrů a turistický okruh na Pramenáči. Magistrála z Nového Města na Cínovec byla upravena minulou neděli. „Ještě ale budeme stopy upravovat, aby si je běžkaři ještě pořádně užili," dodal Tomáš Tvrdík.

Na Bouřňáku se přesto pomalu chystají na konec sezony. „V běhu je ještě večerní lyžování, ale všechno závisí na teplotě a počasí. Sluníčko se sněhem pěkně zamávalo. Poslední akcí na svazích bude za týden 16. března „Waterslide" sjezd na Slalomáku přes vodní hladinu. A to buď bude, nebo nebude zakončení sezony. Podle podmínek uvidíme, jestli se polyžuje dál," informoval ředitel, který sezonu označil kvůli potřebě umělého zasněžování za horší.

Dobré lyžařské podmínky panují i na Klínech na Mostecku. „V provozu máme vše včetně běžeckých tratí. Sníh je přes den měkký, je to takové klasické jarní lyžování," informoval Josef Dlouhý z klínského areálu. V pátek se tu upravovalo všech 55 kilometrů běžeckých tratí.

Milan Klíma z lyžařského střediska Alšovka na Měděnci už o konci sezony nepokrytě hovoří. Na Měděnci dosud nemají možnost výroby umělého sněhu, a tak ji hodnotí jako špatnou. Na sjezdovkách jsou vydřená místa a pokud nenapadne, uvažují o ukončení sezony. Ale stále je možnost, že sjezdovky by mohly při meteorology avizovaném počasí ještě týden jet. „Dětem totiž začínají příští týden prázdniny, takže uvidíme," doufá Milan Klíma. „Tato pro nás zima nezima jenom potvrdila,že bez zasněžení technickým sněhem nejde už žádné lyžařské středisko úspěšně provozovat. Věříme, že letos už konečně po létech příprav a slibů, začneme s výstavbou umělého zasněžování," přeje si.

Běžecké stopy na Alšovce zatím fungují, je urolbovaný okruh mezi nádražím a Měděncem. Doporučujeme navštívit lyžařskou magistrálu, která vede z obce Halže do Háje u Klínovce po „Měděnecké silnici" která se v zimě neudržuje. Ta je po celou zimu strojově udržována.

Zcela jiná situace je na Klínovci s největším lyžařským střediskem v Krušných horách. Podle jeho mluvčího Adama Svačiny jsou sjezdovky stále ve vynikající kondici, pokryty v průměru sto centimetry technického sněhu. V provozu jsou všechny lanové dráhy a vleky kromě vleku D. „Do 16. března probíhá každý den večerní lyžování od 16 do 21 hodin na vleku E. Pro běžkaře jsou připraveny čtyři běžecké okruhy a nově i magistrála do Horní Halže. Celkem je k dispozici bezmála 50 kilometrů upravených běžeckých tratí. Příznivci freeski a snowboardu si mohou zařádit na nových překážkách ve snowparku," uvádí mluvčí provozovatele areálu na Klínovci.

Lyžuje se také v Lužických horách. „Dobré sněhové podmínky a předpověď počasí by mohly zajistit, že sezona v našem skiareálu potrvá ještě čtrnáct dní," řekl k podmínkám na svazích v Horním Podluží starosta obce Karel Kopecký. Co se týče hodnocení sezony, nemohou si tu prý stěžovat: „I když její začátek byl katastrofální, od konce ledna se vše začalo lepšit. Proto tady řadíme končící sezonu k těm povedenějším. Nepředpokládali jsme, že se v březnu ještě zlepší počasí, proto žádné akce už naplánované nemáme. Poslední bylo maškarní minulý víkend, které přilákalo opravdu hodně lidí."

Ochlazení skutečně přijde

Meteorologové potvrdili, že ochlazení by v následujících dnech mělo skutečně přijít. „Ochlazovat se začne o víkendu nebo počátkem příštího týdne," sdělila Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Dodala, že na začátku příštího týdne budou teploty i ve dne klesat pod nulu.