Kočárky a koléby pro děti i pro panenky. Jejich výstava, která probíhá už od 24. října, dosud potěšila stovky návštěvníků děčínského zámku. Pokud jste ji ještě neviděli, je právě nyní, v předvánočním čase, nejlepší doba k návštěvě výstavy kousků, které na zámek zapůjčila sběratelka Miloslava Šormová.

Ta se jejich sbírání věnuje již od poloviny 80. let a za tu dobu shromáždila početný soubor zahrnující na 130 exponátů z let 1880 - 1980. Z tohoto úctyhodného množství je v pokojích jižního křídla k vidění celkem 55 kočárků dětských i loutkových a 16 kolébek „Najdete mezi nimi jak dávné „princesky" z vrbového proutí či pedigu vyráběné na přelomu 19. a 20. století, tak třeba zajímavá vozítka ze 30. let reflektující tvary tehdejších automobilů. Všechny exponáty jsou opatřeny kompletním vybavením, peřinkami, polštářky a dalším vybavením," přibližuje Miloš Vavřička ze správy Zámku Děčín.

Fotka z dětství

Výstava kočárků, které představují část sbírky Miloslavy Šormové, putuje po celé České republice od roku 2004. Sběratelku kdysi inspirovala k pátrání objevená fotografie kočárku z jejího dětství. Své první dva kousky podle svých slov objevila ve značně zuboženém stavu na hromadě železného šrotu. Postupně přibývaly další a další.

Časem se s manželem, s nímž pracuje na obnově kočárků, vyučili devateru restaurátorských řemesel, aby mohli uvést zničené kočárky do původního stavu. Zpočátku se neobešli bez rad odborníků a restaurátorů z muzea v Roztokách u Prahy.

„Mým záměrem je představit tyto úžasné předměty v celé jejich někdejší kráse, tak, jak v nich před mnoha lety či mnoha desetiletími hrdé maminky vozily své potomky," říká sběratelka.

Odráží tvary automobilů

Na děčínské výstavě najdete kočárek firmy Hyko, jehož konstrukce silně odráží tvary tehdejších automobilů. Kromě blatníků spojených v jakési stupátko má střechu připomínající kabriolet, stahovací okénka, stínítko a další součásti známé u aut. „Dostal se k nám v mimořádně špatném stavu a jeho obnova patřila k vůbec nejnáročnějším, které jsme s manželem museli podniknout," dodává ke svému oblíbenému sběratelskému exempláři.

Výstava historických kočárků potrvá na zámku v Děčíně do 19. ledna 2014.