V Dolních Zálezlech na Ústecku je nyní k volnému využití zhruba 230 knížek, knihobudku zde založili v roce 2019. Poličky s širokým výběrem literárních žánrů se nacházejí pod obecním úřadem, konkrétně v bývalé telefonní budce. Právě z telefonních budek, jež se staly nežádoucími, jsou dnes malé veřejné knihovny.

Výběr je zde více než pestrý. Na první pohled zaujmou Tři kamarádi od Ericha Maria Remarqua, v nabídce je také Harry Potter a Kámen mudrců, nechybí řada titulů dříve potřebných ke zvelebování komunistického režimu, cestopisy, encyklopedie.

„Knížky třídíme, a pokud jich je málo, doplňujeme, čas od času přerovnáme. Celkově se mi nápad líbí, funguje to dobře,“ přiblížila starostka Dolních Zálezel Magda Pejšová. U knížek se v Zálezlech střídají chataři i děti, nelepší kousky prý mizí rychle.

Soutěžní tým z Ústecka s trofejemi.
Učni známého youtubera Mistra Málka dovezli ze soutěže tři poháry a medaile

Konkrétně slavný román Tři kamarádi přitom na internetu zakoupíte za 200 korun a více. Pokud chcete mít v domácí sbírce zmíněný první díl Harryho Pottera, z peněženky vytáhnete 300 korun, na e-shopu knihydobrovsky.cz je k mání dokonce za 439 korun. Není proto divu, že lidé čím dál více využívají jinou variantu než nákup nového zboží.

Ani v centru Ústí nad Labem nejsou knihobudky výjimkou. Na jednu takovou můžete narazit u kina Hraničář, další se zhruba 150 knihami je v informačním středisku v paláci Zdar na Mírovém náměstí či v prostoru „zanádraží“ za hlavní vlakovou stanicí. Tam bylo v pátek k dispozici přes 60 knih, ze známějších například Po nás potopa od Josefa Tomana či další z Remarqueových románů Noc v Lisabonu.

Pedagogická fakulta UJEP.
Almužny si nechte, vzkázala Ústí univerzita a vrátila mu dotaci 200 tisíc korun

Zájem o knihobudky kopíruje trend zdražování v knižním segmentu. Lidé začali šetřit. A pociťují to i antikvariáty. „Boom antikvariátů už skutečně pominul, počet návštěvníků je u nás v jednotkách denně,“ potvrdil Deníku majitel antikvariátu v Bělehradské ulici v centru Ústí nad Labem. Nepřál si být jmenován.

U knihobudek není zapotřebí žádná registrace nebo poplatek. Pokud se vám kniha zamlouvá, lze si ji jednoduše vzít. Ideálně ji pak můžete po přečtení vrátit nebo nahradit jiným titulem.

Fanouškem knihobudek je i spisovatel Jan Cempírek, který si jako čtenář libuje v přírodovědecké literatuře. „Mám dva fleky, kde sem tam něco vyberu. Někdy jsou tam pěkné kusy,“ řekl Ústeckému deníku. Jednu takovou knihobudku našel Jan Cempírek i v Nepálu. „Rovnou jsem tam zahlédl i knihu z Česka,“ rozesmál se 53letý spisovatel a novinář.

Policie ČR, ilustrační foto.
Vlaky stály. U železnice mezi Svádovem a Olšinkami našel zahrádkář mrtvého muže

Knihy nejsou cizí ani Ústečanovi Pavlu Šaldovi. Pracuje v Kadani, využívá knihobudku v Chomutově. „Nemám úplně oblíbený žánr, mám rád od všeho trochu,“ vysvětlil. Mezi jeho nejoblíbenější kusy patří Motýlek, O myších a lidech či 1984. Knížky do jeho domácnosti patří neodmyslitelně, s manželkou k literatuře vedou i své děti.

Dle serveru knihobudka.cz je v současnosti napříč Českem necelých 500 bezplatných veřejných knihoven. Je jich ale daleko víc, ne každá je totiž zaregistrována na serveru, který mobilní knihovny sdružuje. Objevují se i v nákupních centrech a autobusových zastávkách.

Mohlo by vás zajímat: Keplerka na chvostu. Punc méně náročné školy odmítám, říká zástupce ředitele

Zdroj: Deník/Jan Pechánek