Ústecký kraj sice navýšil své dotační programy a na kulturní památky putuje rekordní suma, ale zdaleka nestačí pro všechny žadatele. Přitom do Programu na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje dorazilo 135 žádostí s celkovým požadovaným finančním objemem zhruba 110,7 milionu. Dotaci obdrželo 81 projektů za víc jak 61,5 milionu. Podobně z celkových třinácti podaných projektů za více jak 1,6 milionu kraj podpořil projektů deset, za celkem 1,12 milionu korun.

Jak vysvětlila místostarostka Střekova Aleša Kymličková, konkrétně u Mariánského sloupu odhad ceny za opravy vyšplhal na 1,4 milionu korun. „Bude to rozsáhlá rekonstrukce, protože sloup je ve špatném stavu a jeho opravy v minulosti nebyly úplně kvalitní. Žádali jsme Ústecký kraj o dotaci z programu Památky, tu ovšem nedostaneme, protože sloup je sice kulturní památka, ale není na seznamu UNESCO ani národních kulturních památek,“ vysvětlila místostarostka Kymličková.

V ulicích Ústí nad Labem začalo první kolo blokového čištění.
V Ústí začalo čištění silnic, pozor na odtahy. Víme, kdy uklidí vaši ulici

Naopak, přes devadesát tisíc na dotacích od kraje obdrželi na opravu kříže nad Kojeticemi, který také není v dobrém stavu. „Je zjevné, že v minulosti byl poškozen, a náklady na jeho opravu budou také poměrně vysoké. Musíme totiž opravit zděné i kovové části,“ pokračovala Kymličková.

Mrazy během zimy navíc způsobily havárii nově opraveného kříže v Olešnici. Ten je považovaný za obecně nejhezčí z křížů, které obvod zkrášlují. Jeho opravy provede kameník Josef Sotona, s nímž spolupracuje řada obcí i památkářů. „Naštěstí se ukázalo, že to není práce vandalů. Ještě jsem paprscích svatozáři okolo kříže našel zbytky větviček. Naštěstí to nespadlo na zem, ale zůstalo vyset na vzpěře,“ poznamenal řemeslník.

Ne uplně tradiční příměstský tábor se konal v Motoareálu Chabařovice. Děti, již od šesti let věku se zde proháněli na motorkách.
Nabídka příměstských táborů na Ústecku je široká. Volná místa ale rychle mizí

Tím ovšem památková a kulturní péče obvodu nekončí, jelikož musí ještě opravit pískovcový milník v Malířském koutku. Do muzea putovaly dvě desky, upomínající na padlé v první světové válce, které byly nevhodně uloženy v kostele v Církvicích. Po opravě budou umístěny v kapli Povýšení svatého Kříže v Brné.

Podobně na tom je snad každá obec nebo městský obvod v ústeckém okrese i kraji. Památek je prostě hodně, jejich údržba coby celku není zrovna levná a peněz není nikdy dost. I proto letos mezi žadatele o dotaci na tento účel rozdělí Ústecký kraj téměř 75 milionů korun. „Minulý rok jsme navýšili dotační titul na záchranu kulturních památek až na 60 milionů,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Jiří Řehák. „Tyto nebývalé částky jsou v regionu a ve stavu našich památek opravdu vidět. Nejenže tím pomáháme zachránit kulturní dědictví, zároveň tak posilujeme cestovní ruch, protože tyto historické zajímavosti přitahují návštěvníky,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat: Štěnice, záškoláci, odpad. Sídliště v ústeckém Mojžíři má za sebou kontrolu 

Zdroj: MP Ústí n. L.