Co se názoru na odpadkové koše třeba na Mírovém, nebo na Lidické náměstí, či přilehlých ulicích týká, stačí oslovit kolemjdoucí. Ti většinou odpovídají, jakoby jste do nich píchli šídlem: rozzlobeně a s nechutí. „Pamatuji si ty sliby, kdy tady měly být velkoobjemové koše zapuštěné pod povrchem. Sliby, chyby, znáte to. Ty hnusné, zaprasené a ohořelé plastové věci potřebují vyměnit, je to jenom pro ostudu. Kdo se na to má koukat,“ kritizoval například Ústečan, který se představil jako Martin.

Jak vysvětlila ústecká mluvčí Romana Macová, Ústí nad Labem plánuje nákup celkem sedmaosmdesáti košů o objemu osmdesáti litrů a dalších sedmadvacet košů s objemem sto dvacet litrů. „Samotná instalace košů není předmětem vyhlášené zakázky. Nové koše musí mít například integrovaný nebo přídavný popelník, všechny velikosti košů i popelníky musejí být v jedné designové řadě, mít válcový tvar, jednotnou povrchovou úpravu a barvu, vyjímatelnou vnitřní nádobu, která bude krytá stříškou, dvířka potřebná pro vyndání vnitřní nádoby uzamykatelná a další,“ informovala o doplnila, že barva vnější nádoby by měla být antracitově šedá, nebo tmavě zelená, a menší koše by měly disponovat možností uchycení na sloup osvětlení, či trakčního vedení, případně na vlastní sloupek.

Úklid černých skládek v Ústí, který s alternativně odsouzenými vede městská policie.
Pět skládek za tři dny. Trestanci se u městské policie v Ústí nezastaví

Vyhlášení zakázky vítá i městská opozice, například zastupitel Petr Křivan z hnutí UFO, jakkoli při tom zůstává opatrný. „Je dobře, že město k tomuto kroku sáhlo, současné koše v centru města a nejen tam, jsou tragické. Předpokládám ale, že jednak skutečně dodržíme myšlenku jednotného vzhledu všech nádob na odpadky minimálně v městském centru a že se při výběru designu budeme držet doporučení kanceláře architektury města, když už ji jednou máme,“ poznamenal.

Na jeho připomínku reagoval náměstek primátora Michal Mohr (SPD) s tím, že mimo jiné i právě kvůli tomu kancelář architekta města vznikla. „Ta by se měla zaměřit na tyto záležitosti. Jsou tam odborníci, kteří řeší i problematiku městského mobiliáře jako odpadkové koše a lavičky (psali jsme zde), ale určitě se budou věnovat i dalším kritizovaným tématům, například jak se vypořádat s nevhodnou reklamou v ústeckých ulicích,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat: Kolony až k pumpě, oprava mostu potrvá výrazně déle. Deník se projel přes Vaňov

Oprava mostu ve VaňověOprava mostu ve VaňověZdroj: Deník/Martin Košťál