Během deseti let prezidentování Miloše Zemana platily kraje za jeho návštěvu v regionech stovky tisíc korun. Částky se vyšplhaly do takových výšek, že je některé kraje, především ty, jejichž představitelé s politikou Miloše Zemana nesouhlasili, odmítaly platit. Návštěvy Petra Pavla, který je ve funkci od loňského března, jsou řádově levnější. „Ústecký kraj počítá během návštěvy prezidenta Petra Pavla s náklady do 50 tisíc korun,“ řekla Deníku mluvčí krajského úřadu Magdaléna Fraňková.

Stejně dlouhá dvojdenní návštěva Miloše Zemana v říjnu 2022, kdy se končící prezident byl rozloučit se svými voliči a cesta do Ústeckého kraje byla poslední oficiální cestou po českých regionech, stála hejtmanství téměř 100 tisíc korun. Ještě výrazně dražší pak byla třídenní návštěva Miloše Zemana na severu Čech v roce 2018. Tehdy za ni kraj zaplatil více než 280 tisíc korun.

Krajské náklady zpravidla zahrnují kromě darů prezidentovi a jeho ženě také ubytování a stravování pro manželský pár. Ten při současné návštěvě Ústeckého kraje spal v ústeckém hotelu Clarion, ačkoliv domů do Černoučku na Litoměřicku, kde bydlí, to měl jen několik desítek kilometrů.

Podobně velké rozdíly panují ve všech krajích, které Petr Pavel navštívil. Před Ústeckým zavítal do Pardubického kraje, který za jeho návštěvu zaplatil 130 tisíc korun. Poslední návštěva Miloše Zemana vyšla pardubické hejtmanství v cenách roku 2016 na dvojnásobek.

Hlavním rozdílem mezi návštěvami Petra Pavla a Miloše Zemana je v podílu Kanceláře prezidenta republiky na nákladech na výjezdy do regionů. Zatímco za Zemana se KPR na jejich spolufinancování odmítala podílet, současná KPR se na nákladech podílí. Kraje nyní platí ubytování prezidentského páru a stravování celé delegace. Naopak prezidentská kancelář zajišťuje ubytování delegace včetně řidičů prezidentské kolony.

Další náklady pak má s návštěvami prezidenta policie, která se stará o jeho bezpečnost. Kromě dohledu na samotný průběh návštěvy a ochrany prezidenta je potřeba například prověřit sály, kde se konají setkání s veřejností. Případně najet trasu, po které se prezidentská kolona bude pohybovat, včetně všech únikových tras. Policie ale tradičně z taktických důvodů nekomentuje své personální nasazení na podobné akce a tím ani náklady s nimi spojené.

Mohlo by vás zajímat: Prvňáček vedle páťáka a kouzlo přírody. Malečovská malotřídka láká i děti z Ústí