Ve středu odpoledne u ZŠ Nová na Kamenném vrchu na Střekově narazil ve vysoké rychlosti motorkář do modrého osobního auta, které mu nedalo na křižovatce přednost v jízdě. (O nehodě jsme informovali zde.) Motorkář ke křižovatce přijížděl z města, po nárazu letěl několik metrů vzduchem, než dopadl na vozovku. Přežil, dle záchranářů se podruhé narodil.

Na sociálních sítích kolovalo video s nárazem, které někdo „pirátským“ způsobem natočil z městských kamer. Policie kromě nehody tak vyšetřuje i únik tohoto videa.

Reportér Ústeckého deníku v pondělí odpoledne místo nehody navštívil. U dvou motocyklů mířících z města podél školy maximální povolenou rychlostí naměřil desetivteřinovou prodlevu od zatáčky ke křižovatce.

Obžalovaný Roman O. s advokáty u krajského soudu v Ústí
Tragický konec drogové jízdy v hotelovém wellness: žena zemřela, muž jde sedět

Podle dopravního experta a bývalého šéfa BESIPu pro Ústecký kraj Jana Pechouta je křižovatka dobře řešená. „Znám ji, několikrát týdně přes ni jezdím. Křižovatka je přehledná, správně udělaná. S největší pravděpodobností došlo k selhání lidského faktoru,“ přidal svůj pohled s tím, že jde o velké varování pro ostatní.

Pechout také poukázal na to, že vždy je lepší se na křižovatce rozhlédnout alespoň dvakrát. „I děti učíme, ať se na přechodu rozhlédnou vždy dvakrát. Doleva, doprava, pak ještě jednou,“ pokračoval Pechout.

Přestože vyšetřování nehody stále probíhá a policie tak zatím neposkytla oficiální stanovisko, na sociálních sítích se šíří řada “zaručených informací.“ Například, že motorkář měl jet údajně vyšší rychlostí, dokonce přes 100 kilometrů v hodině. S informací přišla facebooková stránka Ústí nad Labem, která má 33 tisíc fanoušků, s dovětkem, že motorkář dokonce ani nevlastní řidičské oprávnění.

Jahody jak z pohádky. Tak vypadají a chutnají jahody ze Svádova na Ústecku, které si můžete koupit v na trhu v Ústí nad Labem nebo přímo ve Svádově.
Svádovské jahody jsou i letos jak z pohádky. Na poli je ale zpola spálily mrazy

Deník se pokoušel ověřit tyto informace u policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové, ta je však nepotvrdila. „Vzhledem k tomu, že vyšetřování nehody stále probíhá, nebudeme nyní sdělovat podrobnější informace. Policejní vyšetřovatel zadá vypracování znaleckých posudků,“ řekla Ústeckému deníku.

Redakce oslovila i zástupce ředitele ústecké městské policie Jana Novotného, ani ten ovšem situaci podrobně nekomentoval. K úniku výše zmíněného „pirátského“ videa z městských kamer jen doplnil, že autor zůstane zřejmě nedohledatelný. „Není šance, jak jej dopadnout. Musíme udělat opatření, aby se tohle už nikdy nestalo,“ vysvětlil Jan Novotný.

Obžalovaný vysoký úředník krajského úřadu Pavel Hajšman u krajského soudu v Ústí společně se svým advokátem Václavem Cidlinou. (vlevo)
Vysoký krajský úředník z Ústí je u soudu kvůli sporné dotaci obcím Litoměřicka

Pochybení při dávání přednosti v jízdě je častou příčinou nehod a může mít i právní následky. Jestliže však řidič na hlavní silnici jede rychlostí výrazně překračující maximální povolenou rychlost, čímž řidiči přijíždějícímu do křižovatky po vedlejší silnici znemožní či podstatně ztíží, aby mu dal přednost v jízdě, pak není vyloučena jeho odpovědnost nebo spoluodpovědnost za případnou kolizi.

Podle ústeckého advokáta Jana Chmelíka může jít hlavní díl odpovědnosti za způsobení této konkrétní dopravní nehody právě za motorkářem, a to v případě, že se prokáže jeho výrazné překročení maximální povolené rychlosti.

Policie ČR, ilustrační snímek.
Dva mrtví, opilci za volantem. Statistiky ze silnic na Ústecku příliš nepotěší

„V obecné rovině platí, že za nedání přednosti v jízdě může účastník provozu z vedlejší silnice. Pokud ale účastník provozu na hlavní komunikaci extrémně překročil povolenou rychlost, pak v tomto daném případě podle mého názoru nenese vinu řidička, ale motorkář,“ objasnil Deníku Jan Chmelík.

Pokud jeden z účastníků nehody nevlastní řidičské oprávnění, tak to s nehodou jako takovou nesouvisí. „Taková věc se řeší zcela samostatně, nezávisle na sobě. Ignorovat se to ale samozřejmě nedá,“ dodal advokát.

Mohlo by vás zajímat: Čajové perly, muzika i masáže. To byl letošní Čajů Fest. Jak se vám líbil?

Čajů fest 2024, zahrada Českého rozhlasu Sever, Ústí nad Labem.Čajů fest 2024, zahrada Českého rozhlasu Sever, Ústí nad Labem.Zdroj: Deník/Adéla Stejskalová