Co se stavby nových krytých kurtů na Bukově týká, tak podle prezidenta tenisového klubu Michala Livory měli už v roce 2019 na klubovém účtu desetimilionovou dotaci z ministerstva i čtyřmilionovou půjčku na dostavbu haly. Jenže peníze od ministerstva přišly někdy v půlce října a ministerstvo chtělo, aby dotace byla proinvestovaná během tří měsíců, což nemohl klub stihnout.

„Bylo ještě potřeba ve výběrovém řízení vybrat dodavatele stavby a to bychom, vzhledem k nutnosti dodržet zákonné lhůty, nestihli. Nezbylo nám než peníze vrátit,“ popsal s tím, že klub sice požádal o udělení výjimky, ale neúspěšně. „Kdybych podepsal nějakou fakturu za práce, které ještě nebyly provedeny a před ukončením výběrového řízení, dopustil bych se dotačního podvodu a to by nakonec nikomu z nás nijak neprospělo,“ poznamenal Livora. Dodal, že nyní bude žádat o dotace, tentokrát už NSA, samo město.

Dopadení pašeráka drog u Varvažova.
Berlíňan pašoval přes Ústecko dvě kila drog. U Varvažova ho dopadl Ufo

Tenisté přitom pro svůj rozvoj krytou halu potřebují. Pro běžnou rodinu, která by chtěla, aby její dítě mohlo trénovat i v zimě, by to bylo mimo tenisový klub na Bukově takřka neúnosné. Například na Severní Terase by rodiče zaplatili od 300 do 550 korun na hodinu, záleží na denním čase, kdy by přišli. Permanentky na pět hodin stojí 2000 korun a na deset hodin 4000 korun.

Cenu hodně ovlivňují energie, které jsou i letos stále velmi drahé. Kvůli energiím ostatně v zimní sezoně 2022 až 2023 provozovatel Petr Šimůnek ani nezprovoznil nafukovací tenisovou halu (psali jsme o tom zde). „Jenom za napuštění zaplatím 100 tisíc. Další faktorem je to, že pokud ji postavím a nebudu topit, tak ji stále musím udržovat správně natlakovanou. Stálo to měsíčně nějakých 15 až 20 tisíc. Teď mě to bude vycházet na minimálně 60 tisíc korun. To je situace, kdy jste na čtyřech stech tisících,“ popsal tehdy Šimůnek.

Dlužníci dnes mají obrovské úlevy, ví majitel vymahačské firmy Martin Molzký.
Dlužníci dnes mají pré, ví majitel vymahačské firmy. Podvodníky posílá za mříže

Kritika kvůli situaci okolo tenisové haly, jejíž cena by mohla být kolem 15 milionů korun, zaznívá z lavic opozice. Zastupitel hnutí UFO Jiří Madar poznamenal, že je pro něj zklamáním, že se na to městu nepodařilo dotaci získat. Podle něj Ústí opakovalo zásadní chybu. „K podání žádosti nebyl vysoutěžen dodavatel. Doufáme, že město se poučí z této situace a při dalším pokusu o získání dotace bude postupovat s větší pečlivostí, aby byly splněny všechny nezbytné formální požadavky. Věříme, že novou tenisovou halu nepotká stejný osud jako plánovanou druhou ledovou plochu,“ připomněl někdejší nezdařený projekt společnosti Padok Investments.

Novou tenisovou halu má na starosti radní Pavel Tošovský. „Bez dotace zatím město její stavbu neplánuje. Což je vzhledem k současné nepříznivé situaci pochopitelné,“ vysvětlil. „Projekt je ale připraven, a jakmile NSA znovu vyhlásí dotační výzvu na sportovní infrastrukturu, opět o dotaci požádáme. Připravíme dopředu i výběrové řízení, které ale samozřejmě bude uplatněno pouze v případě, že dotaci město dostane,“ potvrdil Tošovský a dodal, že vyhlášení dotace očekávají od poloviny dubna do konce května.

Mohlo by vás zajímat: Kavárna KOLOcafé je pryč, na nábřeží chystají stavbu lávky přes Labe

Zdroj: Martin Mudroch