Po posledních krajských volbách získalo nejvíce hlasů hnutí ANO. To by měl do krajských voleb vést současný neuvolněný radní pro dopravu a chomutovský primátor Marek Hrabáč, který stojí v čele podkrušnohorského města osmým rokem. Současný hejtman Jan Schiller letos do krajských voleb nepůjde. „Chci se soustředit na senátní volby na Teplicku,“ vysvětil končící hejtman, proč se nebude v září ucházet o přízeň voličů vybírajících nové krajské zastupitele.

Občanští demokraté půjdou do krajských voleb stejně jako před čtyřmi lety s podporou KDU-ČSL. Lídrem společné kandidátky bude opět Jiří Kulhánek, současný náměstek hejtmana a bývalý dlouholetý starosta Kadaně. „Já budu jednička, v první čtyřce budou krajští radní Iva Dvořáková, Tomáš Rieger za ODS a Jan Růžička za KDU-ČSL,“ představil špičku společné kandidátky Kulhánek.

Stejně jako v předchozích volbách před čtyřmi lety bude mít nejmladšího lídra pravděpodobně STAN. Ten letos vyšle do voleb jako kandidáta úspěšného starostu České Kamenice Jana Papajanovského, který v posledních komunálních volbách získal více než 60 procent hlasů a v čele města stojí již šest let.

„Ústecký kraj potřebuje nakopnout. S kolegy se nám podařilo nastartovat naše obce a města, teď chceme dát novou energii celému kraji. Máme jasný plán pro Ústecký kraj, se kterým se budeme v krajských volbách ucházet o důvěru voličů,” říká lídr Starostů pro Ústecký kraj Jan Papajanovský. V první dvacítce kandidátky najdou voliči čtrnáct současných i bývalých starostů či místostarostů měst a obcí napříč Ústeckým krajem.

Lídra vyměnili také Spojenci pro kraj. Jejich jednička z voleb 2020, po kterých se Spojenci dostali do krajské rady, Jiří Řehák se letos chce zaměřit na senátní volby na Teplicku a do krajských voleb půjde ze druhého místa. Jedničkou bude právnička a krajská zastupitelka Karolína Žákovská. Ta bude pravděpodobně jako jediná žena v čele některé z kandidátek.

„Úspěšný a ohleduplný přechod od uhlí k jiným odvětvím, a to se zapojením obcí, místních aktivních lidí a podnikatelů, řešení obtíží sociálně vyloučených lokalit a zlepšení bydlení nejen na sídlištích, investice do moderního vzdělávání, další obnova turistických tras,“ vyjmenovala Žákovská jen některá z témat, jejichž řešení představí Spojenci ve svém programu v průběhu prázdnin.

Do krajských voleb jde také koalice Lepší sever tvořená politickými hnutími ProMost, Vaše Ústí, NOVÝ SEVER a dalšími lokálními politickými subjekty. Lídrem koalice bude senátor za mostecký obvod a bývalý primátor Jan Paparega (ProMost). Dále bude kandidovat úspěšná starostka Městského obvodu Ústí nad Labem-Neštěmice Yveta Tomková (Vaše Ústí) či radní Chomutova Karel Lipmann (NOVÝ SEVER).

Hlavními tématy koalice bude bezpečnost, sociální politika, efektivní nakládání s investicemi do kraje, rozvoj kvalitního školství, dostupné zdravotní služby a ochrana práv zemědělců. „Roky nás přehlížejí. Roky nám všichni jen něco slibují – velké politické strany i vlády. A roky se neděje nic. Výsledek? Náš kraj začíná čím dál více svírat skepse a beznaděj. Přitom nejsme o nic míň než ostatní. Naopak. Jsme kraj, který byl a zůstává skoro zničený a vysátý ve prospěch celé země, zůstáváme přehlíženi a opomíjeni,“ zmiňuje jedno z hlavních témat Jan Paparega.

Krajské volby 2024

Voliči budou v Ústeckém kraji volit v pátek 20. a v sobotu 21. září 55 krajských zastupitelů. Možnosti podávat kandidátky je do 16. července, následovat bude přezkum a jejich přijetí či odmítnutí. Hranice pro vstup do krajského zastupitelstva je, stejně jako ve Sněmovně, 5 procent hlasů. Současně s krajskými volbami se na Teplicku, Chomutovsku a Litoměřicku uskuteční první kolo senátních voleb.

Piráti pak vyšlou do voleb jako jedničku místostarostu Dubí a současného krajského zastupitele Víta Rouse. O hlasy voličů se i letos chce ucházet Filip Ušák, který byl v roce 2020 nejmladším lídrem, tehdy za Starosty a nezávislé. S těmi se ale v uplynulém volebním období rozešel, vystoupil ze strany a opustil i zastupitelský klub. Nyní chce postavit vlastní kandidátku, v jejímž čele by měl stát. Kdo přesně bude za jeho volební uskupení kandidovat, zveřejní v průběhu července.

Pro někoho možná překvapivá spojení nabídnou některé dnes opoziční strany. Podle informací Deníku by SPD měla jít do voleb společně s PRO Jindřicha Rajchla. SPD ještě relativně nedávno jakoukoliv spolupráci s Rajchlem odmítala a poměrně tvrdě se proti tomuto uskupení vymezovala. Přehodnotit postoj ji zřejmě přiměly evropské volby, ve kterých získala méně než šest procent hlasů, což pro ni byl neúspěch. Bez ohledu na výsledek jednání bude lídrem kandidátky poslanec a krajský zastupitel Jaroslav Foldyna, který v minulosti byl, ještě v dresu sociální demokracie, také náměstkem hejtmanky.

Těžit z podobného elektorátu chce také společná kandidátka komunistů a sociálních demokratů, která chce voličům nabídnout jednotnou levicovou kandidátku. Podobný přístup během uplynulého víkendu přinesl velký úspěch levicovým stranám ve Francii, kde se společná levicová kandidátka sdružující strany od zelených přes socialisty až po nepokryté levicové extrémisty slavila vítězství.

„Lídrem kandidátky bude Oldřich Bubeníček z KSČM a dvojkou bude Radek Scherfer ze sociální demokracie,“ dodal krajský tajemník sociální demokracie Petr Troníček. Od jedničky bývalého hejtmana Bubeníčka, pro kterého je to návrat do krajské politiky, si kandidující strany slibují vyšší podporu voličů vzhledem k tomu, že byl vždy velmi oblíbený.

Mohlo by vás zajímat: Svého vandala má už i bistro v parku. Magnetem jsou zastávky, mosty i plakáty

Práce vandalů je v Ústí viditelná na každém kroku. | Video: Deník/Jan Pechánek