Další se nachází například na Skřivánku na malém parkovišti pod zastávkou Stříbrnické nivy. Takto bychom mohli ve výčtu pokračovat. Ale do seznamu automobilů, které nemají na silnici, co dělat, lze běžně nahlédnout na webu ústeckého magistrátu. Ostatně, on taky odstranění vraků má na území města na starosti, v součinnosti s městskou policií a jednotlivými obvody.

Podle vedoucího odboru dopravy a majetku Dalibora Dařílka současné zákony v případě vraků zvýhodňují majitele. „Oproti tomu vlastník komunikace, na které se nepojízdné auto nachází, musí splnit lhůtu, než může s vozidlem disponovat,“ poukázal Dařílek a dodal, že se zvýšeným počtem aut zákonitě dochází k většímu počtu vraků, stav je tak nyní o něco horší než před lety.

close Jen po cestě z Vaňova do Ústí leží dva vraky. Jeden z nich má podle magistrátu zmizet v nadcházejících dnech. info Zdroj: Deník/Jan Pechánek zoom_in Jen po cestě z Vaňova do Ústí leží dva vraky. Jeden z nich má podle magistrátu zmizet v nadcházejících dnech.

Z pohledu legislativy jde prostě o běh na dlouho trať, který se může natáhnout až na osm měsíců. Pokud auto nemá technickou, na odstavné parkoviště jej lze odvézt do dvou měsíců, kde čeká další měsíce kvůli dodržení všech zákonných lhůt na nucenou aukci, likvidaci, nebo dokud si jej nevyzvedne majitel. Oproti tomu vrak je sice z místa odvážen rovnou na likvidaci, ale z ulice může být odtažený až později.

Problematická je ovšem definice toho, které auto je považováno za vrak. Vyfouklé pneumatiky nebo uražená zrcátka nestačí. Naopak nezpochybnitelný vrak je auto bez motoru nebo úplně rozbité.

„Pokud auto ohrožuje procházející chodce třeba ohnutým plechem nebo chybějící karoserií, lze jej považovat za vrak. Stejně tak pokud autu chybí motor,“ řekl zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Magistrát jen za prvních šest měsíců letošního roku nechal odvézt 59 vraků. „Pokud vrak objevíme, nahlásíme ho odboru dopravy a ten situaci řeší dál,“ objasnil Novotný zavedený postup.

U výše zmíněných vraků při příjezdu do Ústí je situace rozdílná. Zničený vůz pod železničním mostem již prošel úředním postupem a podle Dařílka bude vrak v nejbližších dnech odstraněn. Druhý vrak u silnice I/30 se ovšem nachází na komunikaci, kterou spravuje Ředitelství silnic a dálnic. Město tak v tomto případě jen může dát příslušné organizaci informaci o vraku.

Jaká je situace na jiných místech na Ústecku? Na Severní Terase, kde obyvatelé více než jinde bojují s malým počtem parkovacích míst, se vraky daří odstraňovat pravidelně a v zákonných lhůtách. Podle starosty obvodu Jaroslava Šimanovského je na největším ústeckém sídlišti zdevastovaných aut minimum. „Naposledy jsme tu řešili dodávku, odvezla se na odstavné parkoviště. Někomu se může zdát, že odstranění vraku trvá, ale musí se dodržet lhůty. Jakmile je to možné, vrak jde pryč,“ poukázal Šimanovský.

S vraky často bojují i jednotlivé obce. Konkrétně Velké Březno řeší bezvýsledně už delší dobu několik aut nezpůsobilých k provozu nacházejících se podél místní silnice. Auta jsou ovšem na soukromém pozemku. „Majitel se k odstranění dlouhodobě nemá, bohužel nám v tomto ohledu nepomohlo ani ministerstvo. Obecní úřad situaci zatím odložil,“ vysvětlila starostka Velkého Března Zuzana Mendlová.

Naopak z veřejných míst se vraky daří ve „Velkáči“ odstraňovat. „Na vesnici většinou rychle víte, komu vrak patří, sem tam nějaký řešíme. V drtivé většině se s majitelem dohodneme a vrak následně zmizí, aniž bychom museli odtah financovat my,“ doplnila Zuzana Mendlová.

Město Ústí nad Labem v souvislosti s vraky pořádá od roku 2021 dražby odtažených aut, třeba Škoda 120 byla během premiéry prodána v aukci za více než 35 tisíc korun. Další dražba bude na podzim.

„Shromažďujeme auta na odstavném parkovišti v areálu Palivového kombinátu, nejbližší aukce bude někdy na přelomu září a října. Je to možnost jak alespoň trochu vyrovnat finanční náročnost s odstraňováním vraků, ale celé náklady dražba nepokryje,“ uzavřel Dařílek z odboru dopravy a majetku.

Mohlo by vás zajímat: Stopka závodům u nemocnice. Magistrát nechá upravit ulici Sociální péče

Stopka závodům u nemocnice. Magistrát nechá upravit ulici Sociální péče | Video: Deník/Jan Pechánek