Jak vysvětlil mluvčí severočeského rybářského svazu Jan Slalský, úhoři se třou v Sargasovém moři a úhoří potěr, nebo-li monté unáší tisíce kilometrů Golfský proud ke břehům Evropy. „Aby tato nová generace úhoří mohla žít i ve vnitrozemí, je potřeba ji odlovit v ústí evropských řek a transportovat, třeba letecky, dál po proudu dané řeky. Jen v Severočeském územním svazu ročně vysadíme do revírů kolem padesáti tisíc odkrmených mladých úhořů,“ popsal Skalský s tím, že veškeré náklady platí svaz ze svého rozpočtu.
Na druhou stranu, podle statistik Severočeského územního svazu – Českého rybářského svazu si rybáři v minulém roce na jeho revírech ponechali 1149 ulovených úhořů o celkové váze přes tisíc kilogramů a průměrné váze 0,88 kila na jeden ulovený kus. Jeho hájení trvá tři měsíce. Údaje výzkumníků naznačují, že přírůstek mladých úhořů pro oblast Severního moře letos dokonce spadl na historické minimum. Odhady dokonce hovoří 0,4 procentu oproti období let 1960 až 1979 a to i navzdory opatřením na obnovu jeho populace, přijatým v roce 2007 na evropské úrovni.
Přitom vědci již od roku 2003 požadují zákaz lovu úhoře jak pro komerční, tak sportovní rybolov. K tomuto kroku se prozatím odhodlalo jen Irsko a Slovinsko, v Nizozemí letos prodloužili dobu hájení na šest měsíců. „U nás hájí tuhle rybu na podzim, od začátku září do konce listopadu. Mě se stejně snad ještě nikdy nepovedlo úhoře chytit, a kdyby ano, pustím ho. Koupil bych si radši uzeného v Globusu. Chytám pro radost. Ne proto, abych všechno snědl, jako tyhle masařky, co rabují každou vodu, na kterou přijdou. Bez ohledu na předpisy a hájení,“ poznamenal rybář ze Střekova, který se představil jako Miroslav.
Pošlete svůj úlovek
Máte také nějaký parádní úlovek nebo zážitek? Nebo jste chytili něco docela unikátního? Pošlete nám fotku na adresu ustecky@denik.cz a nezapomeňte připsat své jméno, příjmení, místo lovu, případně další podrobnosti.
Právě sever Čech patří mezi oblasti, kam má, minimálně teoreticky, úhoř šanci se nejlépe dostat vlastními silami a naopak znovu odplavat zpět do moře. „Mezi zdymadly na Střekově stojí již pouze jedno podobné zařízení u Hamburku. Čím dále proti proudu a množství překážek na našem území, tím nižší naděje, že tyto pozoruhodné ryby dosáhnou svého cíle. Ať už jako malé rybky proti proudu, nebo zpět do moře,“ vysvětlil.
Úhoř totiž pluje s hlavním proudem. Kvůli stavbě svého těla velice často proklouzne množstvím překážek, například česlemi a končí svůj život na lopatkách turbín vodních elektráren. Podobné problémy pak mají při migraci po proudu dospělé ryby, když se snaží dostat zpátky do moře, aby zde mohli dát život dalším generacím svého druhu.
Ceny úhoře v minulosti do závratných výšin zvedala poptávka v Asii. Jeho vývoz mimo území EU se podařilo zakázat, na což ovšem reagují pašeráci. Kvůli tomu úhoři patří mezi nejvíc pašovaná zvířata planety. „Před několika lety byli v ČR zadrženi dva občané Malajsie, snažící se propašovat zhruba sedmdesát tisíc úhořů, za což dostali nepodmíněné tresty vězení,“ dodal mluvčí Skalský.