Pavilon byl otevřen v pondělí odpoledne, pásku slavnostně přestřihli čelní představitelé Krajské zdravotní, zástupci Ústeckého kraje a další hosté. Kolos je významnou nemocniční stavbou i v rámci celého Česka, jehož součástí jsou sály a lůžka oddělení kardiochirurgie, kardiologie, hrudní chirurgie, Kliniky anesteziologie, perioperační medicíny a jednotky intenzivní péče KAPIM a JIP.

„Můžeme se pochlubit nejmodernějším kardiocentrem v zemi, kde budeme mít k dispozici tři špičkové angiolinky včetně hybridního sálu a dva operační sály pro kardiochirurgii. Budova je i po stavební stránce velice zdařilá a nabízí velkorysé prostory pro budoucí pacienty,“ řekl ředitel Masarykovy nemocnice Aleš Chodacki.

Nový Pavilon J

Nový pavilon se nachází v nejspodnější části areálu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Stavět se začal před čtyřmi lety a vyšel na téměř 1,8 miliardy korun, což je o 400 milionů více než v původních plánech. Zhotovitelem stavby je společnost Metrostav a. s.

Drtivá většina Ústečanů je z nové budovy nadšená, líbí se. Zároveň se ale řada z nich obává, zda v ní bude dostatek personálu. Na zásadní problém poukázal například Jiří Madar, bývalý šéf Masarykovy nemocnice. „Určitě šlo o správnou investici, byla zapotřebí, ale dostatek lidí momentálně zkrátka není a obávám se, že ani nebude. Krajská zdravotní musí situaci řešit,“ přidal svůj pohled.

Budoucí lékaře a sestry do regionu láká Krajská zdravotní i Ústecký kraj. Podle KZ jsou finanční pobídky momentálně nejvyšší v historii, nové lékaře a sestry chce organizace získat také prostřednictvím stipendií.

„Studenti medicíny mohou získat od Nadačního fondu Krajské zdravotní až 300 tisíc korun, budoucí zdravotní sestry až 250 tisíc korun, pokud se zaváží k výkonu povolání v některé z nemocnic Krajské zdravotní po dobu minimálně tří let,“ uvedla mluvčí společnosti Petra Roubíčková s tím, že stipendijní programy fungují úspěšně již od roku 2009.

Podpořit budoucí lékaře a sestry, kteří se zaváží pracovat v nemocnicích KZ, se rozhodl také Ústecký kraj. Například studenti medicíny mohou dostat stipendia i zpětně, mohou si tak přijít až na půl milionu korun.

„Doposud to fungovalo tak, že student, který si zažádal až v pátém ročníku, obdržel stipendium jen za pátý a šestý ročník. Nyní, pokud se medik zaváže, že bude pracovat u nás v kraji po ukončení studia a zažádá si o stipendium v pátém nebo i šestém ročníku, započítáme mu také roky předchozí. Podobně to platí pro sestry a další obory,“ vysvětlil Radim Laibl, krajský radní pro oblast zdravotnictví s dovětkem, že lze sčítat stipendium od Krajské zdravotní se stipendiem od Ústeckého kraje, čímž vzniká zajímavý finanční bonus.

Co pacienti naleznou v nové budově?

Centrální operační sály: 7 operačních sálů. Kardiologie: 3 operační sály, 30 standardních lůžek, 6 lůžek denní stacionář, 16 lůžek JIP. Kardiochirurgie: 2 operační sály, 15 standardních lůžek, 7 lůžek intermediárních, 7 lůžek JIP. Hrudní chirurgie: 25 standardních lůžek. KAPIM a JIP: 12 lůžek JIP, 12 lůžek KAPIM. Ambulance: 11 ordinací

Během akademického roku 2023/2024 se do stipendijního programu Krajské zdravotní přihlásilo 69 studentů, pro akademický rok 2024/2025 se mohou studenti hlásit do 20. října 2024.

Jako největší nedostatek Masarykovy nemocnice vidí Ústečané málo parkovacích míst, ale také katastrofální stav budovy T, ve které se nachází plicní oddělení.

Rekonstrukce „téčka“ je podle mluvčí Petry Roubíčkové v procesu vyjednávání a vyhledávání finančních prostředků. „Připravujeme podklady pro studii řešení,“ napsala.

Mohlo by vás zajímat: Nejrušnější dopravu v Ústí nad Labem najdete na milionářském nábřeží

Doprava v Přístavní ulici v Ústí nad Labem. | Video: Deník/ Martin Košťál