S ne příliš příjemnou zvířecí historkou v souvislosti s úmornými vedry se v posledních dnech setkala Ústečanka Michaela. Při jízdě vlakem narazila na psa, který měl v těžkém vzduchu viditelný problém s dýcháním. „Pes jasně trpěl, navíc měl na sobě plátěný košík a ještě dost utažený. Snažil si ho packou sundat, ale majitelka psa to vůbec neřešila. Bylo mi ho strašně líto, nebyl v pohodě. Chvíli jsem čekala, zda se někdo neozve, lidí bylo ve vlaku dost. Nakonec jsem za paní šla, ale seřvala mě, ať si hledím svého,“ popsala smutně Michaela.

Podobných případů, kdy majitel v tropickém počasí nechává psa napospas útrapám, je více než dost. Své o tom ví ústecké Centrum pro zvířata v nouzi, v péči tam skončil v minulosti pes, kterého majitelka nechala v rozpáleném autě a šla si nakoupit. Teploty v autě přitom mohou za pár minut dosáhnout i na 50 stupňů, což může ohrozit život zvířete. „Pejsek to tehdy málem nezvládl. Strážníci museli rozbít okno,“ vzpomínala vedoucí centra Jaroslava Ježková.

Přehřátí u psů

Zvíře je apatické, polehává, hodně sliní a zadýchává se nebo kašle. V horším případě přijde horečka, zvracení či průjem. „V případě přehřátí je vhodné chladit tlapky, podat odraženou vodu a umístit psa do stínu,“ řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Kvůli vedrům městský útulek najel na odlišný režim. „Momentálně pejsci nechodí na procházky, rozpálený asfalt může packám dost ublížit. Je samozřejmě zvýšená spotřeba vody, psy i poléváme. Zároveň jsme je přesunuli do kotců, které nejsou tolik na slunci. Nějaký bazének ale nemají, protože by se mezi sebou porvali,“ přiblížila aktuální stav Ježková s radou, že pokud ve vedru se psem na procházku, tak buď brzy ráno, nebo naopak později večer.

Na dostatek vody by neměli zapomínat ani lidé cestující se psy, kočkami a jinými zájmovými zvířaty. Zejména při delší cestě by majitelé měli dělat pravidelné zastávky a nechat při nich zvíře proběhnout a napít.

Lemuři si libují v ovocných zmrzlinách

Také chovatelé z ústecké zoologické zahrady se musí mít z pohledu počasí o prázdninách více na pozoru. „Pro některé druhy zvířat je důležité, aby se mohly schovat do stínu, a aby měly stále přístup k vodě. Některé druhy, které jsou přímo vázané na vodu, mají ve svých expozicích bazény nebo protékající vodu, takže problém s ochlazováním nemají. V ústecké zoo to jsou tuleni obecní, vydry malé, hrošík liberijský nebo tučňáci brýloví,“ prozradila mluvčí ústecké zoo Veronika Schranková.

Některé výběhy se v zoo kropí nebo mlží, aby se osvěžil vzduch i místo, kde se zvířata pohybují, platí to třeba u pandy červené. Dále se během veder podávají lemurům nebo rosomákům sibiřským zmrzliny v podobě zmrzlého ovoce. „Ochlazování proudem vody z hadice si pak užívají lamy alpaky nebo pštrosi dvouprstí. Kromě zvířat myslí naše zoo i na návštěvníky – mlžítko k osvěžení mohou využít u hřiště Minivětruše, a jelikož je do zoo povolen vstup se psy, jsou zde právě pro psy na několika místech misky s vodou,“ dodala Schranková s tím, že během horkých dnů nejsou zvířata příliš aktivní.

close Ochlazování zvířat - Zoo Ústí nad Labem info Zdroj: Se svolením ZOO Ústí n. L. zoom_in Ochlazování proudem vody z hadice si v zoo užívají lamy alpaky nebo právě pštrosi dvouprstí.

Vysoké teploty způsobují problémy rovněž živočichům, kteří jsou zvyklí žít ve vnitroblocích, zahrádkách či městských parcích. Jelikož trpí nedostatkem vody, Český svaz ochránců přírody pravidelně vyzývá veřejnost, aby myslela na své zvířecí spoluobyvatele a umožnila jim přístup k vodě. Pomoci může každý, stačí postavit mělkou misku s vodou na zem tak, aby se nepřevrhla.

„Ježci, zajíci, kosové, čmeláci, včely a další vám to zcela jistě vrátí zpět. Třeba tím, že budou požírat nepříjemný hmyz, a to přece není zrovna málo,“ připomněl Petr Stýblo ze svazu ochránců.

Kravám je horko při teplotách nad 10 stupňů

Červencová vedra dávají zabrat i hovězímu dobytku. Krávy jsou na vysoké teploty citlivé, nekomfortně se cítí už při teplotách nad 10 stupňů Celsia. Některé zemědělské společnosti proto využívají izolaci na střeše kravína a provizorní boční stěny, díky kterým vzniká proudění vzduchu. Důležitý je také větší příjem tekutin - krávy se živí takzvanou míchanicí, nyní se zvýšeným přídavkem vody.

Zvláštní péči v těchto dnech vyžadují i koně. Zootechnička Jitka Raichová předeslala, že už naši předkové s letními vedry počítali, a proto důmyslně postavili stáje, které dávají koním komfort v podobě chládku. Je ale třeba pro ně v hicech udělat víc. „Klisny s hříbaty teď chodí ven pouze v noci a přes den jsou doma. Na pastvinách jsou napáječky, vody je vždy dostatek,“ ujistila Raichová.

Ve středu se teplota na Ústecku mohla vyšplhat až na 34 stupňů Celsia. Dle předpovědi se horké počasí vrátí do Česka už příští týden.

Mohlo by vás zajímat: Podezřelý z vraždy dívky je zpět v Německu, předávka proběhla v Petrovicích

Policie eskortovala podezřelého z litoměřické vazební věznice do Petrovic na Ústecku. | Video: PČR