Největší předností legendárních strojů je jejich nosnost, v porovnání s běžně využívanými vrtulníky policie unesou více než trojnásobek vody. Najednou mohou vzít do bambi vaku až tři tisíce litrů. "V současné době je již jeden vrtulník vysoutěžen a podepsán, již s nim probíhá výcvik. V případě druhého vrtulníku pak čekáme na zákonné lhůty pro vyřízení námitek některých účastníků výběrového řízení," řekl Deníku mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Martin Kavka.

I letos bude jeden vrtulník umístěn v Čechách, druhý pak na Moravě. "Ve středu budeme mít na letišti v Roudnici nad Labem součinnostní výcvik. Do poloviny září bude tento vrtulník na letišti v Mělníku, primárně je určen pro potřeby hašení v Ústeckém kraji," uvedl krajský ředitel hasičů Martin Laníček. Druhý stroj, na jehož dosoutěžení se ještě čeká, pak bude v Přerově.

Pronájmem vrtulníků stát nechce řešit zajištění letecké služby dlouhodobě. Záměrem je koupit dohromady šest výkonných vrtulníků, které unesou alespoň tři tisíce litrů vody. Tři z nich by měla zaplatit Evropská unie, tři pak Česká republika. Stroje pořízené z evropských peněz by pak měly být připravené zasáhnout kdekoliv v rámci Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat: Sekat, či nesekat? Trávníková válka už rozděluje i Ústecko. Řešením jsou pásy

Sekat, či nesekat? Trávníková válka rozděluje i Ústecko. Řešením mohou být například pásy. | Video: Deník/Jan Pechánek