Už rok uplynul od doby, kdy Česká pošta uzavřela kolem 300 poboček v republice. Na Ústecku se situace týkala tří lokalit - o „svoji“ poštu přišli lidé v Brné a ve Svádově, stejně tak i v Ústí na Klíši, psali jsme o tom zde.

Absenci tradiční služby nesou těžce především obyvatelé Brné, na chybějící poštu si doposud nezvykli. Nacházela se pár metrů od autobusové zastávky, pobočka byla součástí velké vily u hlavní silnice. Dnes jsou prostory veřejnosti zavřené.

close Pošta ve Svádově sídlila v tomto domě. Zavřeli ji před rokem. info Zdroj: Deník/Jan Pechánek zoom_in Pošta ve Svádově sídlila v tomto domě. Připomíná ji už jen tlačítko pro vozíčkáře.

„Co tak pravidelně slýchávám, pošta v Brné lidem chybí, pořád se tady o tom mluví. Musíme jezdit až do Ústí, což je často problém hlavně pro seniory. Tady měli otevřeno každý den, pošta sem tak nějak patřila,“ řekl Ústeckému deníku v místní hospodě během nedělního večera hostinský.

Totožný scénář postihl i Svádov. Pošta zde byla součástí rodinného domu, dnes ji připomíná jen stále ještě neodstraněné „poštovní“ tlačítko na přivolání obsluhy pro zákazníky na vozíku. Ze Svádova lze využít poštu v nedalekém Velkém Březně nebo v Ústí nad Labem.

„Jezdí se odsud na obě pošty. Dodnes ale vídávám, jak tu občas staví auta a chtějí si na poště ve Svádově něco vyřídit. Když lidé zjistí, že je pošta zavřená, zanadávají si a jedou dál s nepořízenou,“ popsal aktuální stav jeden ze svádovských občanů, který zaniklou poštu má hned přes silnici. „Mám tu možná větší klid, ale já na tom vlastně tratím nejvíc, protože jsem měl poštu v podstatě doma,“ přidal hořkým tónem.

Pobočky České pošty na Ústecku

Po jednáních zástupců měst s vedením pošty se počet zrušených poboček v Česku nakonec snížil, případně se k rušení vybraly jiné pobočky, než byly původně vytipované. Takovým příkladem jsou třeba Neštěmice, které v původním seznamu měly o poštu přijít. Přežila, místo toho padla pošta na Klíši.
Seznam fungujících pošt nyní vypadá takto: Dolní Zálezly, Chabařovice, Chlumec, Libouchec, Malečov, Petrovice, Povrly, Řehlovice, Telnice, Tisá, Trmice, Ústí n. L. - centrum, Ústí n. L. - Všebořice, Ústí n. L. - Severní Terasa, Ústí n. L. - Neštěmice, Ústí n. L. - Střekov (Žukovova), Ústí n. L. - Střekov (Truhlářova), Ústí n. L. - Krásné Březno, Velké Březno, Velké Chvojno.

Česká pošta řadu poštovních poboček zavřela k 1. červenci minulého roku. Jejich seznam už pár měsíců předtím vzbudil hodně emocí. Protestovali obyvatelé i starostové. Státní podnik uzavřel své brány také přímo v Ústí nad Labem, a to na Klíši. Nejbližší pobočka se nachází v centru města u Hraničáře.

Přímo v Ústí jsou pobočky také na Severní Terase, dvě leží na Střekově, dále jsou to jednotlivé pobočky v Krásném Březně, Všebořicích a Neštěmicích. Mimo Ústí lze využít služeb České pošty na dalších 13 místech, třeba v Trmicích, nebo v Libouchci.

V Ústeckém kraji se rušení týkalo skoro třiceti míst, přičemž podle vyjádření České pošty po tom žádný zásadní problém nenastal a na přepážkách okolních pošt se doba obsluhy neprodloužila. Celkově však ubylo zákazníků.

„Byly vybrány podle návštěvnosti klientů, počtu transakcí, ekonomické rentability a kritérií důležitých z pohledu klienta, jako je například bezbariérový vstup nebo dostupnost městské hromadné dopravy,“ vysvětlil tehdy mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Mohlo by vás zajímat: Přes sto kusů, jednotný design. Ústí chystá výměnu hororově vypadajících košů

Koše v centru města čeká výměna. Současný stav již řadu let působí nevábně. | Video: Deník/Jan Pechánek