Čarodějná bylinka oregano, dobromysl či pamajorán:

| Video: Youtube

Oregano prý odhání zlé duchy a nosí štěstí

Už ve starověku se vědělo, že není špatné mít doma oregano. Řecká mytologie je spojovala s bohyní lásky Afroditou, římská zase se štěstím a hojností. Ve středověku bylo známé jako bylina odhánějící zlé duchy, tišící žal a přinášející štěstí. V 15. století se dobromysl používala proti průjmům, zvracení, žloutence a kožním onemocněním.

Lidových názvů pro tuto bylinku je mnoho: dobrá mysl, divoká majoránka, sobotka, lebeda, lebedka,  červený čaj, pamajorán nebo pastevecký tymián.

Podle vědců je oregano plné vitamínů, minerálů, silic, hořčin a tříslovin, které mají velmi příznivé účinky na lidské zdraví.


Nahrává se anketa ...

Vědecká zkoumání zdravotních účinků oregana jsou teprve v začátcích, ale ví se, že bylinku s drobnými lístky lze využít nejen jako přírodní antibiotikum, ale že má velmi dobrý vliv na psychiku, působí pozitivně při neurózách a pomáhá při křečovitých stavech, detoxikuje tělo, má protizánětlivé účinky a užívá se při léčbě kožních nemocí a akné.

Oregano zlepšuje dýchání a snižuje horečku

S nadcházející zimou je pro nás oregáno nejzajímavější jako prostředek proti nachlazení. Pokud vás trápí rýma a kašel, uvařte si oreganový čaj.

Čaj z oregana
Jednu až dvě lžičky drcené natě zalijte 250 ml horké vody a nechte 10 až 15 minut louhovat pod pokličkou. Pak čaj sceďte a po doušcích popíjejte.

„Bude se vám mnohem lépe dýchat a nachlazení či chřipka mnohem rychleji odezní. Dokonce pomůže urychlit snížení horečky a uleví i od bolestí v krku a bolesti hlavy,“ uvádí iReceptář. Při chřipkových epidemiích je dobromysl účinná  jako prevence.

Oreganový čaj prospěje i pacientům s bronchitidou či astmatem. Příznivé účinky má také inhalování odvaru z oregana.

Oregano je v současné době nejpopulárnější jako přírodní antibiotikum, které umí zlikvidovat řadu nežádoucích bakterií a mikroorganismů.

Zejména oreganový olej svými účinky překonává i tak spolehlivé ničitele bakterií, jakými jsou například česnek, zázvor nebo cibule. Mimo jiné funguje jako bojovník proti různým druhům kvasinek a plísní, proti stafylokoku a listerii.

Oreganový olej je tak možné použít například jako prostředek proti plísni nehtů. „Nakapejte oreganový olej přímo na nehty postižené plísní a vmasírujte jej do nich,“ radí web lékárny Dr.Max

Dobromysl pro zdraví:

Dobromysl bojuje proti stárnutí

Dobromysl nezaostává ani v boji proti volným radikálům a stárnutí. Obsahuje až osmkrát větší množství antioxidantů než jablko a třikrát více než borůvky. Nejvýznamnějším antioxidantem z jeho portfolia je velmi účinná antiseptická a antimikrobiální látka karvakrol.

close Když z oregana uvaříte čaj, pomůže vám překonat nepříjemné nachlazení. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Když z oregana uvaříte čaj, pomůže vám překonat nepříjemné nachlazení.

Podle nejnovějších vědeckých výzkumů by právě díky karvakrolu mohla dobromysl pomoci při léčbě rakoviny prostaty. Karvakrol totiž nutí  rakovinné buňky k apoptóze - sebevraždě rakovinové buňky. Slibné výsledky prý má i v boji proti buňkám rakoviny prsu, plic a jater.

Oregano je důležité pro naše zažívací ústrojí. „Normalizuje funkci střev, správnou peristaltiku a trávení. Dobromysl také podporuje správné fungování žlučníku a jater,“ uvádí Dr.Max.

Ale to ještě zdaleka není všechno. Bylinka s drobnými lístky je vhodná pro udržení správného krevního tlaku a podporuje normální fungování kardiovaskulárního systému. Prospívá také imunitnímu systému a přirozené obranyschopnosti lidského organismu.

A pokud vás bolí zuby, zkuste žvýkat lístky dobromysli, Vaše utrpení by se mohlo trochu zmírnit.

Oregano pro dobrou mysl
Dobromysl obecná, jak již její název naznačuje, má vliv na duševní klid, duševní výkon a užívá se k podpoře spánku. Obsahuje totiž thymol, který nejen pomáhá v boji proti volným radikálům v těle, ale navíc tělo uvolňuje. Čaj z oregana by vám proto mohl pomoci s usínáním. Dobromysl prospívá naší psychice, protože umí zmírnit příznaky úzkosti a deprese, a navíc může pomoci tělu vyrovnat stresové hormony.

Vědecké studie naznačují účinky oregana

I když je vědecké zkoumání zdravotních účinků oregana teprve v začátcích, některé výzkumy jeho léčebné schopnosti potvrzují. V rámci jedné studie byl například podáván olej z oregana 14 dospělým pacientům, kteří trpěli střevními parazity. Po šesti týdnech užívání se ukázalo, že u pacientů někteří parazité úplně vymizeli nebo se jejich počet významně snížil.

close Oregano známe spíše jako koření, které dodává ráz středomořské kuchyni, ale vedle toho nám může pomoci při překvapivě velké řadě zdravotních problémů. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Esistují nové studie, které potvrzují pozitivní účinky oregana na naše zdraví.

„Jedna studie na potkanech zjistila, že lokální aplikace extraktu z oregana významně snížila zánět způsobený Propionibacterium acnes, bakterií, která může způsobit zánět kůže a akné,“ píše web Health zaměřený na informace o zdraví.

Další vědecké zkoumání zjistilo, že karvakrol, tedy hlavní antioxidant oregana, snižuje zánět a hladinu cholesterolu v krvi u myší krmených stravou s vysokým obsahem tuků.

„Kromě toho studie na lidských kožních buňkách zjistila, že esenciální olej z oregana může pomoci bojovat proti zánětu, podporovat hojení ran, posilovat imunitní systém a dokonce chránit před rakovinou,“ uvádí Health.

close Dobromysl má schopnost zlepšovat náladu a bojovat s chmurami. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Dobromysl má schopnost zlepšovat náladu a bojovat s chmurami.

K čemu lze využít oregano?
„I když zatím neexistuje dostatek vědeckých důkazů, ví se, že oregano má příznivé účinky na řadu problémů,“ upozorňuje wellnessový web Verywell fit. Které neduhy to jsou?

  • pálení žáhy
  • nadýmání
  • paraziti
  • menstruační křeče
  • revmatoidní artritida
  • infekce močového ústrojí
  • bolesti hlavy
  • diabetes
  • krvácení po stomatologickém výkonu
  • srdeční stavy
  • vysoký cholesterol