Mykotická onemocnění jsou přitom široce rozšířeným problémem zdraví Čechů. Naznačil to už před dvěma lety průzkum agentury Ipsos, podle kterého plísněmi trpí 43 procent populace. Číslo částečně souvisí i s tím, že Češi obsazují žebříčky špatných životních návyků.

„Vyšší riziko pro mykotické infekce mají pacienti kteří trpí cukrovkou a obézní pacienti. Proto obecně lze říct, že čím více nezdravý je životní styl, tím je vyšší riziko vznik mykózy,“ vysvětluje Spyridon Gkalpakiotis, primář dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. Lékařské fakulty UK.

Měření krevního tlaku. Ilustrační snímek
Češi neumí rozpoznat příznaky mrtvice. Přitom jde o minuty, varuje lékař

Rozvoji plísňových onemocnění napomáhá oslabená imunita, která nevzniká jen vnitřními procesy. „Ke vzniku autoimunitních onemocnění a oslabení imunity přispívá i chronický stres. Moderní studie prokazují, že existuje souvislost mezi psychologickým profilem člověka a obranyschopností jeho organismu,“ připomíná lékař Tomáš Konvička. Právě stresu byla podle něj populace vystavena během pandemie a pacienti jsou náchylnější nejen na mykózy, ale také na ekzémy, opary či bradavice.

Léčbu mykózy, byť se projevuje jen třeba na jednom nehtu, je dobré probrat vždycky s lékařem. „Ze stran lékaře zásadní je udělat správnou diagnózu a nasadit správnou léčbu. Ze strany pacienta je podstatné, aby dodržoval léčbu tak, jak mu byla lékařem doporučena,“ popisuje docent Gkalpakiotis. 

Mykotické infekce se rády vrací 

Mykotické infekce kůže a nehtů lze léčit pomocí aplikaci lokálních prostředků v podobě krémů, roztoků a různých láků, které obsahují antimykotické látky. „Pokud je postižen jeden až dva nehty, používáme spíše lokální aplikace, ale pokud je nehtů postiženo více, pak nejúčinněji varianta je podávání tablet. Existuji i lasery, které lze použit pro léčbu plísně nehtů, ale jejích používaní není tak rozšířeno a ošetření nehradí pojišťovna,“ poznamenává lékař.

Tinnitus je velmi nepříjemný symptom, který se projevuje pištěním, bzučením a mnoha dalšími intenzivními zvuky v uších bez vnějšího zdroje.
Neznají ticho. Vědci vyhlásili válku tinnitu, šum v uších trápí statisíce Čechů

Stejně důležitá je i prevence, protože mykotická onemocnění se ráda vrací. Důležité je  především udržovat tělo v suchu. „Pokud se například bavíme o plísni v meziprstním prostoru dolních končetin, zásadní je důkladná hygiena, řádné osušení prostoru po osprchovaní a  preventivní aplikace například pudru do meziprstí, při sportování častá výměna ponožek a podobně,“ dodává Gkalpakiotis.

Kontrolou by měly mimo jiné projít také domácí mazlíčci. Část mykóz se na člověka přenáší i z kočky, psa nebo morčete. Pokud pacient prochází léčbou, měl by se léčit i mazlíček. Jinak se nedá vyloučit recidiva.

Léčba plísní? Úspěšnější jsou veterináři
Pro odstranění potíží s mykózami slouží i řada volně prodejných léků. Mezi ně patří i přípravky s Pythium oligandrum - druhem mykoparazitické řasovky, která se prodává pod názvem Chytrá houba. Přestože je Pythium samo houbou, vůči dalším plísním se chová jako predátor a čerpá z nich látky pro svoji výživu. Když vysaje všechny živiny, Pythium samo zmizí.

Účinky houby se zkoumají od 30. let 20. století, v roce 2010 získala pomocí českých spoluautorů firma Bard pro využití mikroorganismu patent jak pro lidskou, tak veterinární medicínu. Podle docenta Spyridon Gkalpakiotise ale zatím nejsou klinické studie, které by účinek potvrzovaly. O něco dál je výzkum právě ve veterinární medicíně.

Účinky Phytia zkoumali v loňském roce vědci Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity. „U koček léčených přípravkem obsahujícím Pythium oligandrum bylo pozorováno zlepšení již dva týdny po zahájení terapie,“ popisuje veterinářka Martina Načeradská. Účinky houby byly příznivé na léčbu dermatofytózy, nejrozšířenější příčiny plísňových onemocnění přenosných ze zvířat na lidi v útulcích.