Už po třetí tak začínající řidiči měli možnost podívat se do očí záchranářům vyjíždějícím k tragickým nehodám, ale i dívce, která kvůli rychlé a riskantní jízdě na motocyklu skončila na invalidním vozíku.

Právě na studenty je zaměřen projekt The Action, který seznamuje budoucí řidiče o následcích hazardních jízd. Před ústecké studenty tak po roce opět předstoupil dopravní policista Tomáš Zugar, hasič Antonín Śustr, záchranář Robert Kameník, ale i Gabriela Knapová, která před dvěma lety měla těžkou dopravní nehodu na motocyklu a od té doby je upoutána na invalidní křeslo.

„Zbytečně za volanty aut nebo řídítky motocyklů neriskujte. Nestojí vám to za to. také jsem si užívala života a ani ve snu by mne nenapadlo, že skončím na vozíku. Teď už jen mohu být jen ráda, že jsem alespoň živá, když ne zdravá,“ řekla závěrem svého vyprávění Gabriela Knapová.

Srdcervoucí byl i příběh matky dvacetiletého motorkáře Štěpána, který se před lety zabil na Českolipsku. Jelena Strnadová hovořila o svém zesnulém synovi ke studentům z projekčního plátna. Přesto se při jejím vyprávěním plném smutku a slz v hledišti až tajil dech a mnozí studenti odcházeli po netradiční akční přednášce rozechvělí.

„Jsem z toho vyléčen. Za řídítka motorky nesednu. Možná do auta, ale jezdit budu opatrně. Byla to fakt síla,“ svěřil se se svým zážitkem z akce sedmnáctiletý Jiří Kohitár. Rovněž na studentku Kateřinu Dostálovou mělo vyprávění záchranářů i dívky upoutané na vozíku velký dopad.
„Hodně mi to dalo. Pokud budu někdy řídit automobil, nebudu riskovat. Nestojí mi to za to. Byl to zvláštní zážitek a určitě jsem si z toho něco odnesla. Riskovat se nemá,“ dodala studentka Kateřina Dostálová.

Projekt pořádá agentura EuroNet.CZ ve spolupráci s Ministerstvem dopravy – Besipem. Severočeský manažer Besipu Jan Pechout k tomu řekl, že mladí lidé by si z vystoupení měli vzít ponaučení.

V rámci letošního turné šlo už o 90. reprízu. The Action jen v letošním roce shlédnou studenti patnácti měst v České republice.