Schnajger bývalé přítelkyni Marii nejméně pětašedesátkrát zabodl nože do těla. V hlavě a krku ženy našli policisté šest zabodnutých nožů a jeden přiložený k hlavě. Lze o něm hovořit jako o libereckém řezníkovi. S natolik bestiální vraždou se setkávají kriminalisté jen v málo případech, potvrdila severočeská kriminalistka Helena Pšeničková. Ani soudní patologové se s tak hrůzostrašnou vraždou dosud nesetkali.
Svoji oběť Schnajger z Liberce31. října 2007 kolem poledne zavraždil v Ústí nad Labem – Krásném Březně v Žežické ulici. Schnajger se seznámil s obětí v roce 2003 krátce po opuštění vězení s pomocí seznamovacího inzerátu v Tip servisu. Paní Marie byla vdaná, její muž ale žil v USA. Žena sice podala žádost o rozvod, ale již 3. 4. 2006 jej stáhla. Nakonec se paní Marie se Schnajgerem rozešla.

Motivem byly peníze

Předsedkyně senátu Kamila Elsnicová v odůvodnění rozsudku zdůraznila, že odsouzený splňoval všechny podmínky pro uložení nejvyššího možného trestu. Vraždil ze zištných a zvlášť zavrženíhodných pohnutek a trýznivým způsobem.
Motivem bylo, že nechtěl splatit své bývalé přítelkyni nejméně 150 000 korun dluhu a chtěl se vraždou pojistit, aby neřekla policii něco o jeho nekalých praktikách. Osudným se ženě stalo, že v SMS zprávě Schnajgerovi napsala, že pokud nevrátí peníze, půjde na policii. K výjimečnému trestu trestní senát sáhl i proto, že znalci z oboru psychiatrie a psychologie shodně uvedli, že Schnajger je velmi těžko napravitelný.
Schnajger teprve po mnoha letech, kdy by byl za vzorné chování přeřazen do vězení s nižším stupněm ostrahy, by měl právo po dalších dvaceti letech ve vězení žádat o podmínečné propuštění.

Tomášova výpověď
Schnajger se snažil prodlužovat proces. Žádal, aby jako svědek předstoupil Tomáš, syn zavražděné, ačkoliv odletěl brzy po vraždě s otcem do USA.
Zdržení procesu ale obžalovanému nevyšlo. Předsedkyně senátu Kamila Elsnicová se telefonicky spojila s otcem chlapce v USA. Včera ráno přečetla u soudu dva e–maily, ve kterých otec i syn prohlašují, že Tomáš, který se od druhé poloviny prosince loňského roku zdržuje v USA, neplánuje ani z hlediska dalšího období cestu zpět do ČR. Proto byla přečtena výpověď Tomáše z přípravného řízení.
V jeho výpovědi nebylo vůči vrahovi nic lichotivého. Popisoval Roberta (Schnajgera) jako člověka, který, když měl vztek, rozbil mobilní telefon, někdy se tloukl do hlavy, dokud mu z ní netekla krev, jindy si vrazil dva prsty do jedné nosní dírky, aby mu tekla krev. Posledního půl roku se s ním matka již nestýkala a připravovali se na cestu do USA za otcem.
Jenom Tomášova nemoc oddálila odlet do Ameriky na prosinec. Ale toho se již jeho matka nedočkala. Krátce předtím byla bestiálně zavražděna.
„Hned mi bylo jasné, že to udělal Robert,“ uvedl Tomáš policistům, kteří přijeli vyšetřit okolnosti vraždy.

Podivný svědek
Na žádost obžalovaného vystoupila před soudem jako svědkyně sedmačtyřicetiletá Eva Cetkovská. Znala obžalovaného přes deset let a byla více méně jeho první přítelkyní. Dodnes má Schnajger uveden jako trvalé bydliště dům, ve kterém s Cetkovskou žili. Nejprve uvedla, že společně měli intimní vztah, potom ale odmítla vztah upřesnit a na otázku, zda měla se Schnajgerem sexuální styk, odmítla odpovědět.
Svědkyně překvapila tím, že nevěděla nic o tom, že by se obžalovaný choval vůči svým přítelkyním násilně. Nakonec musela přiznat před soudem, že něco málo si pamatuje o napadení jedné dívky, které měl Schnajger ostříhat vlasy.
Z celé její výpovědi ale vyplynulo, že zná jiného Schnajgera, než který stojí před soudem. Jako by ho znala z jiné planety.
Předsedkyně senátu jí připomněla, že u soudu zazněla svědectví, že jednou měl Schnajger vzteky roztrhat její občanský průkaz. „Ano, roztrhal ho, nechtěl, abych koupila jedno auto, ale to udělal dobře, protože auto bylo drahé,“ uvedla Cetkovská.
Naopak si nepamatovala, že by jí ve vzteku jednou rozbil na autě zadní sklo. Aby ušetřil, šel Schnajger na fotbal raději přes plot, potvrdila s dovětkem: „jo, párkrát, ze sportu…“
Cetkovská uvedla, že půjčila Schnajgerovi, než mu bude odblokován majetek, 480 000 korun na odškodnění rodiny za vraždu. S ní se Schnajger setkal u Nuselského mostu, ze kterého chtěl údajně skočit. Ze skákání z mostu sešlo, z chodníku ho sebrali ústečtí kriminalisté.