Po krajské metropoli a Liberci již měl podvodník zakázaný pohyb. Kvůli sňatkovým podvodům totiž v Ústí byl již stíhaný.
Očekává se, že se přihlásí na policii další desítky žen. Zatím kriminalisté prokázali Kučerovi sedm případů se škodou 311 000 korun, další dva případy jsou před uzavřením.
Žádné ze žen se Kučera nepředstavil vlastním jménem, jeho skutečným domovem byl starý červený žigulík. Vystupováním šlo o klasického sňatkového podvodníka. Slušné chování, šarm, dobrá výřečnost, to vše mu sloužilo jako klíč k majetku žen, které žily osamocené.
Většinou se u žen zdržel několik dnů i týdnů, než zmizel s penězi a cennostmi. Kučera je obviněn z krádeží, z neoprávněného užívání cizí věci a z podvodu.
Jedna z postižených, šestašedesátiletá Juliana Kratochvílová z Prahy, uvedla, že jí ukradl z kabelky výplatu 6500 korun a mobil. Kučera k ní přijel večer po jednadvacáté hodině, přespal u ní a ráno šel ven, že půjde něco koupit k jídlu, a již se nevrátil. Zmizela nejen výplata, ale také mobilní telefon. „Vypadal seriózně, je štíhlý, nosí košili a vázanku,“ uvedla Kratochvílová. V seznamce Radia Sever Kratochvílová potom varovala ženy před podvodníkem.
Muž má již zakázaný pobyt v Liberci a v Ústí nad Labem, pro podvody, které páchal na ženách, byl již vyšetřován v roce 1993 a později i odsouzen. Prozatím mu hrozí 3 roky vězení, ale s růstem škody, kterou ohlásí podvedené ženy, bude trestní sazba vyšší.
Kučera oběti okrádal prokazatelně v Praze, v Liberci, v Turnově, Děčíně, Lovosicích, Bakově nad Jizerou, Teplicích a Roudnici. Podle kriminalistů ale působil pravděpodobně v rámci celé České republiky.
Podvodník, který se vetřel do přízně žen, si od nich půjčoval peníze, ale v mnoha případech jednal krátce a rychle. Během hodiny a dvou ukončil rozhovor a odešel a v kapsách měl ukradený mobil, peněženku – třeba i s platební kartou, klíče, nepohrdl ani digitálním fotoaparátem.
Žena v Roudnici nad Labem, u které byl podvodník zatčen, mu dokonce koupila pár dnů před zatčením na leasing i starší automobil.

Stovky žen
Policisté intenzivně šli po stopě podvodníka od podzimu 2007. Kučera využíval především podvečerní seznamky Radia Sever, kterou nakonec jeden kriminalista pečlivě monitoroval a zaznamenával telefonní čísla mužů, kteří nabízeli ženám, že se s nimi setkají. Měl využívat občas i inzerátů v novinách.
Kriminalisté museli obvolat několik set telefonních čísel, z nichž v posledních měsících Kučera volal, aby zjistili, zda na druhém konci telefonní linky nesedí Kučerova oběť.
Nakonec se podařilo získat i Kučerovu tvář. Ten jedné ženě ukradl digitální fotoaparát a daroval ho další vyhlédnuté oběti. Jenže si neuvědomil, že ve fotoaparátu jsou záběry jeho a předchozí oběti. A kriminalisté získali tvář. Kruh se začal uzavírat.
Muž střídal mobily a SIM karty, proto kriminalisté předpokládají, že stovky telefonních hovorů, o nichž mají přehled, jsou jen zlomkem jeho telefonní korespondence.
Juliana Kratochvílová jako jedna z obětí proto vyzývá ostatní poškozené ženy, aby se přihlásily a pomohly policistům zmapovat a odhalit Kučerovu trestnou činnost.

Využil osamělosti
Stovky telefonních hovorů pro kriminalisty znamenaly především zjištění, že na druhém konci u telefonů sedí ženy vyhýbající se odpovědi, nebo se bály o své zkušenosti hovořit, aby se o tom nedozvěděla rodina nebo sousedé.
„Vyšetřování je samozřejmě diskrétní. Některé ženy uvedly, že se s Kučerou odmítly setkat nebo s ním strávily jenom minimum času při prvním kontaktu. Ale předpokládáme, že mnoho žen má jistě co říci,“ uvedl ústecký kriminalista, který si nepřál být jmenován.
Obětí může být mnoho, protože Kučera uměl vycítit, v jaké se nachází situaci. Proto s některými ženami přerušil kontakt již po hodině, odešel, ale ne s prázdnou. Jeho úspěch spočíval ve zjištění, že ženy trpí samotou a chtějí se seznámit s jinými lidmi.
Mnohé ženy, které oslovil, žily prakticky opuštěné, ačkoliv měly třeba i tři děti. Proto pro ně byl důležitý kontakt i s neznámými lidmi přes inzerát.
Kučera se snažil dostat se k ženám do bytu. Proto je důležité, aby první kontakt s člověkem, s nímž se člověk seznámí přes inzerát, probíhal mimo bydliště, zdůraznila Jarmila Hrubešová ze severočeského policejního ředitelství.

Neuvěřitelné
Doslova šokující bylo pro kriminalisty, když vyšetřovali případ, kdy Kučera okradl nevidomou ženu. Nejprve si s ní telefonoval, potom jednoho dne se ozval, že právě jede z Německa a bude projíždět kolem, jestli se může zastavit. Byl večer, a tudíž i přespal. Ráno odjel a žena zjistila, že byla okradena.
V jiném případě žena z Příšovic na Turnovsku potřebovala vyzvednout z banky peníze. Kučera se jí nabídl, že ji zaveze pro peníze autem. Když vyzvedla z banky 26 000 Kč a jeli autem, po chvíli zastavil a požádal ženu, aby se podívala, zda fungují světla. Když je šla zkontrolovat, šlápl na plyn a odjel. Na sedadle místo ženy měl jenom její kabelku a v ní 26 000 korun.