VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drogový proces skončil mnohaletými tresty

Ústí nad Labem - Proces s drogovými pašeráky po čtyřech měsících soudního jednání skončil ve čtvrtek u ústeckého krajského soudu rozsudky. Jeden cizinec byl v nepřítomnosti odsouzen ke 14 letům vězení, pět Čechů bylo odsouzeno k 10 letům vězení, v šesti případech soud odsoudil pašeráky drog k podmíněným trestům.

7.6.2008
SDÍLEJ:

Obžalovaní čekají na rozsudek krajského soudu.Foto: DENÍK/Karel Pech

Trestní senát kromě toho rozhodl u jednoho obžalovaného, že od trestu upustí, protože byl za totéž již odsouzen k 10 letům vězení, což byl dostatečný trest. Dva obžalovaní byli z jednání soudu vyloučeni a budou souzeni později. Jeden z nich je na útěku.

Někteří z odsouzených se na místě vzdali práva na odvolání, protože dostali jen podmíněné tresty. Ostatní se odvolali nebo si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.


Superman Svoboda


Jedná se o další z řady odsouzení ústeckým krajským soudem kvůli rozsáhlému pašování drog z Karibiku do Evropy. Před soudem stáli většinou drobní drogoví kurýři. Jako polykači drog, kteří je dopravovali do Evropy většinou ve střevech, se vystavovali smrtelnému nebezpečí, kdyby jediná kapsle s drogou praskla a uvolnila do střev kokain. Jednomu z polykačů drog se to stalo. Podle předsedkyně senátu Jany Kurešové byl ohrožen na životě kurýr Libor Svoboda. Bylo mu velmi špatně po příletu do Nizozemí a musel rychle z těla tobolky s kokainem vyloučit. Jedna z tobolek praskla.

Svým způsobem byl ale Svoboda také supermanem v pašování drog. V jednom z odposlechů je zachyceno, že se Svobodovi podařil nový rekord v pašování drog ve střevech. Schopní polykači drog přepravili půl až tři čtvrtě kilogramu kokainu ve střevech, někteří až jeden kilogram. O kolik Svoboda tento rekord pokořil ale z telefonátu nebylo jasné. Pašování drog tímto způsobem bylo přitom dosti naivní. Rentgen mohl přítomnost drogy v kapslích prozradit i v lidském zažívacím traktu.

Soud do jisté míry zohlednil, že před trestním senátem stáli především pěšáci - drobní drogoví kurýři. Někteří z nich se stali i místními organizátory, protože sehnali další kurýry. Byli souzeni za případy z let 2001 až 2004. Většina obžalovaných je z Ústí nad Labem, včetně nezvěstného černocha Tutu Kapanga Thompsona z Jihoafrické republiky, který byl odsouzen ke 14 letům vězení. Ten žil v ústecké Horově ulici, poblíž ústecké kriminální policie. Podařilo se mu ale před zatčením včas zmizet. Soudní jednání je proti němu vedeno jako proti uprchlému.


Zločinné spolčení

Pašování drog pomocí rozsáhlé české skupiny fungovalo dlouhou dobu, v letech 2000 až 2004.

Všem obžalovaným hrozily vysoké tresty, protože dovoz drog prováděli ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech. Šlo o organizačně rozsáhlé pašování drog od Argentiny přes Jamajku, Kostariku, Surinam, Curucao, Nizozemské Antily směrem do Amsterodamu v Nizozemí a do Belgie.

„Naprosto jednoznačně byla prokázána existence mezinárodní organizace se strukturou a rozdělením úloh. Věděli o existenci skupiny, o napojení dříve již odsouzeného Čecha Hroudy na černošské organizátory v Nizozemí, znali Tutu Kapanga Thompsona, měli povědomost o financování skupiny a vědomě se do ní zapojili,“ uvedla Kurešová. Vyplývá to z výpovědí svědků i z odposlechů.

Na rozdíl od kauzy severočeských konkurzů, takzvané kauzy Berka, kde zločinné spolčení je spíše domněnkou, v případě pašování kokainu z Karibiku odvedla policie naopak pečlivou práci a mezinárodní organizaci pašeráků prokázala.

Ačkoliv pašerákům hrozily velmi přísné tresty, někteří vyvázli jenom s podmínkou. Jejich jednání podle soudu nedosahovalo vysokého stupně společenské nebezpečnosti.

O podmínečném odsouzení bylo rozhodnuto například u Dvořáka, který byl na drogovém výletě v roce 2002, a od té doby se choval řádně, Jelínek letěl pro drogu jenom jednou a soud rozhodl mírněji i vzhledem k jeho zdravotním potížím, Kalamen jel sice pro drogu dvakrát, ale doznal se k pašování a spolupracoval při objasnění trestné činnosti. Proto podmínka měla podle soudu větší výchovný účinek.

Naopak Ingriš byl odsouzen k 10 letům vězení, protože soud přihlédl i k tomu, že byl předtím odsouzen ústeckým okresním soudem za krádeže.


Odsouzení za pašování drog:

Petr Dvořák z Ústí n. L. - odsouzen ke 3 letům s podmínkou na 5 let
Jiří Ingriš z Ústí n. L. - odsouzen k 10 letům
Stanislav Jelínek z Ústí n. L. - odsouzen ke 3 letům s podmínkou na 5 let
Michal Kalamen ze Stadic - odsouzen ke 3 letům s podmínkou na 5 let
Jiří Korejs z Ústí n. L. - odsouzen ke 3 letům s podmínkou na 5 let
Tomáš Machala z Veselí n. M. - odsouzen ke 2 letům s podmínkou na 4 roky
Michal Marschik z Ústí n. L. - odsouzen k 10 letům
Vlastimil Soukal z Ústí n. L. - odsouzen ke 3 letům s podmínkou na 5 let
Libor Svoboda z Prahy - odsouzen k 10 letům
Hynek Šichman z Ústí n. L. - odsouzen k 10 letům
Martin Štyndl z Nového Boru - odsouzen k 10 letům
Tutu Kapanga Thompson z Ústí n. L. - odsouzen ke 14 letům v nepřítomnosti
Václav Tolar z Ústí n. L. - od odsouzení bylo upuštěno

Autor: František Roček

7.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 24 000 Kč

Výzkumní a vývojoví vědečtí pracovníci v chemických oborech Výzkumný a vývojový pracovník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční 1930/86, Ústí nad Labem., Pracovní náplň:, řeší výzkumné a vývojové úkoly Plánu Technického Rozvoje, raciaonalizace výrobních technologií a výrobkových inovací dle zadání, provádí provozní a modelové zkoušky v souladu s PTR, zavádí nové postupy resp. procesy chemických výrob, ověřování nových postupů na laboratorních nebo plp modelech, analyzuje věcné souvislosti zkoumaných dějů a procesů chemické technologie s ohledem na jejich praktickou realizovatelnost a ekologickou a rizikovou přijatelnost navrženého řešení, navrhuje metody měření chemicko - inženýrských parametrů, navrhuje změny v současných technologiích, navrhuje výrobní postupy pro nové výrobky, zpracovává výzkumné zprávy, zpracovává technologické podklady pro studie a projektovou dokumentaci a nákresy technologických schémat, Požadujeme: , vysokoškolské vzdělání v oboru chemie, vzdělání v oblasti chemická technologie popř. chemické inženýrství výhodou, cílevědomost, flexibilitu, systematičnost myšlení, praxe na obdobné pozici výhodou, ale není nutnou podmínkou, dobré rešeržní a analytické schopnosti, rychlá orientace v problematice, znalost AJ slovem a písmem výhodou, vhodné i pro absolventy, Nabízíme:, zajímavou a tvůrčí práci, zvýhodněné stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění,, mzda od 24.000 Kč do 26.000 Kč pro uchazeče s praxí, u absolventa od 22.000 Kč, Kontakt: , osobně na uvedené adrese - personální oddělení.. Pracoviště: Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Petra Rollingerová, +420 477 162 270.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční č.p. 3111/11, Ústí nad Labem., Požadujeme: základní vzdělání., Nabízíme: mzdu 13 000-15 000,-Kč., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Ha trang s.r.o., Revoluční, č.p. 3111, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Che Ha Linh, +420 774 994 546.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 120 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič + jeřábník (815 AD 20). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: SD Milada Chabařovice., Nabízíme: dobré mzdové ohodnocení, stravné, navíc 5 dní dodatkové dovolené, školení, zvýhodněné mobilní volání , Požadujeme: SO vzdělání / vyučen, ŘP sk. C + E, profesní způsobilost, vazačský a jeřábniký průkaz, min. 1 rok praxe na autojeřábu. , Kontakt: na e-mail.. Pracoviště: Vodohospodářské stavby, společnost s ručením omezeným - 02: areál sd milada chabařovice, 403 17 Chabařovice. Informace: Jaroslava Lacinová, +420 417 941 121,417 941 119.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 900 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Restaurace Letadlo - Petrovice., Požadujeme: vyučení nebo nižší střední odborné vzdělání. , Nabízíme: mzdu 14 900,- Kč., , pracovní doba krátký týden: ST,ČT od 09:00 do 21:30 hod., dlouhý týden: PO,ÚT,PÁ, SO,NE od 09:00 do 21:30 hod., Kontakt: v případě zájmu sjednat si osobní schůzku na tel. čísle 602538718 pí. Zděňka Doležalová., nebo na e-mailu restaurace@airrestaurace.cz.. Pracoviště: Zdeňka doležalová - 01: air restaurant - letadlová restaurace (sídlo), 403 37 Petrovice u Ústí n.Labem. Informace: Zdeňka Doležalová, +420 602 538 718.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celorepublikový festival Základních uměleckých škol ZUŠ Open v Ústí
19

FOTO: ZUŠ Evy Randové se představila veřejnosti u Hraničáře

Festival Barevný region v Ústí.
5

FOTO: Barevný region zaplnil Lidické náměstí

Run tour se vrací do Ústí. Ambasadorem závodu je Lukáš Konečný

Ústí nad Labem - Oblíbený závod Czech run tour se znovu vrací do Ústí. Už sedmý ročník, který pojme až 1 500 závodníků, se koná v sobotu 26. května v městské části Střekov, první kategorie odstartují v 10 hodin. 

FOTO: Vlastimil Vondruška na zámku v Trmicích hladil historii a vtipkoval

Trmice - Ve čtvrtek přijel na zámek v Trmicích takřka renesanční člověk Vlastimil Vondruška, aby ve dvou hodinách nechal nahlédnout posluchačům do svého nitra. 

Kvůli výluce v Německu nepojedou některé vlaky do Drážďan

Ústecký kraj - V sobotu 26. května začne plánovaná železniční výluka společnosti DB Netz mezi stanicemi Bad Schandau a Pirna, která potrvá do 23. června. 

Mše za město Ústí, koncerty, výstavy. Páteční noc bude patřit kostelům

Ústecko - Jubilejní desátý ročník má letos ceslostátní akce s názvem Noc kostelů. Ta připadá na pátek 25. května. V letošním ročníku můžete navštívit 1508 kostelů a modliteben po celé republice, z toho 141 v Ústeckém kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT