Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Berka: Nad obžalobou se vznášejí otazníky

Ústí nad Labem - V kauze údajně zmanipulovaných severočeských konkurzů, zvané též „kauza Berka“, byla letos podána žaloba kvůli v již desátému konkurzu - na Grafostroj ze Cvikova. Zajímavé je, že v té době také skončil ve vězení Pavel Vitko, který Grafostroj přivedl ke krachu.

21.6.2008
SDÍLEJ:

Soudce Jiří BerkaFoto: DENÍK/Marie Pihrtová

Příběh Grafostroje začal koncem devadesátých let, kdy podnikatel Pavel Vitko tuneloval svůj vlastní podnik. Výrobky z podniku Grafostroj převáděl do prodejní společnosti Grafostroj CZ, která je prodávala. Zisk z prodeje většinou nešel zpět pro potřeby výrobního podniku, ale Vitko si peníze nechával pro sebe.

Tunelování firmy

Tím se začal Grafostroj zadlužovat. Následovalo oznámení státu na neplacení daní.

„Vzpomínám si, že proti majiteli firmy žalobu za neplacení daní podal stát. Vitko, jako stoprocentní vlastník, chtěl získat z firmy co nejvíce. Kolem roku 2001 byla situace na konkurz již zralá,“ vzpomíná jeden z dlouholetých zaměstnanců Grafostroje Miroslav Hokr a dodává: „Pro Grafostroj dopadla situace naštěstí dobře, protože byl prodán ve veřejné dražbě a noví majitelé zachovali výrobu. Pracuje zde méně lidí, ale zaměstnanost je zachována, což v menším městě, jako je Cvikov, je důležité. Nesmíme zapomínat na to, že investoři mají zájem o firmy především ve větších městech poblíž hlavních dopravních tras,“ vzpomíná Hokr na situaci v podniku.

Majitel firmy se nemohl divit tomu, že byl v roce 2005 rozsudkem krajského soudu uznán vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku a neodvedení daně a pojistného. Vitko byl odsouzen i za neplacení sociálního a zdravotního pojištění, žalobu na děj podala i českolipská zdravotní pojišťovna VZP. Vitko byl odsouzen k pěti letům vězení, protože měl odčerpat z výrobního podniku Grafostroj do prodejní společnosti Grafostroj CZ pro svou potřebu celkem 13 711 313 Kč.

Vitko před soudem tvrdil, že chtěl peníze použít ke koupi pohledávek Grafostroje. Peníze měly být předány 7. 1. 2002 v kanceláři jednoho právníka, kde byl sepsán předávací protokol na 14, 4 milionů Kč, které měl odevzdat tehdejšímu konkurznímu správci Danielu Thonatovi,ten ale uvedl, že žádné peníze od Vitka nepřevzal. Soud s ním souhlasil.

Na útěku

Soud Vitkovi neuvěřil a za zpronevěru peněz ho poslal do vězení. Vrchní soud při odvolání rozsudek potvrdil a zdůraznil, že Vitko prokazatelně věděl, že již 21. 12. 2001 byl Grafostroj prodán ve veřejné dražbě. Přitom měl až v lednu 2002 předávat Thonatovi peníze.

Vitko se po rozsudku ztratil. Jeho stopa se objevuje až letos. Podle místopředsedkyně ústeckého krajského soudu – pobočky Liberec Hany Burešové byl na Vitka vydán soudem evropský zatykač. Hledaný muž byl letos 23. dubna vydán z Německa do ČR a eskortován do věznice. Začal si konečně odpykávat svůj trest.

Zločinné spolčení

Kvůli Vitkovi se dostala firma do konkurzu a příběh pokračuje u táborského krajského soudu. Zde v kauze Berka, 24. dubna 2008, byla přednesena nová obžaloba – v pořadí již kvůli desátému konkurzu na Grafostroj ze Cvikova.

Obžaloba se týká kvůli zločinnému spolčení ústeckého soudce Jiřího Berky, konkurzního správce Daniela Thonata, soudního znalce Pavla Hlavatého a lovosického podnikatele a pedagoga Vladislava Větrovce.

Obžalovaný Větrovec považuje obžalobu za nesmyslnou. „Od začátku upozorňuji, že žádné zločinné spolčení neexistovalo. V případě Grafostroje jsem byl udiven tím, že o mém spolčení je v obžalobě uvedena jenom jedna jediná věta: že jsem se měl spolčení dopustit. Ale jak, s kým, konkrétně, co jsem měl provést, abych se s někým spolčil, nic z toho jsem v obžalobě nenašel. Přitom v obžalobě musí být přesně popsáno, co měl trestného člověk udělat. Já osobně jsem nikdy v Grafostroji nebyl, podnik neznám,“ uvedl Větrovec.

Bývalý konkurzní správce Daniel Thonat uvedl, že podnik byl předlužený, jiné východisko nebylo. To přiznává i obžaloba. „Kromě toho o úspěšném konkurzu hovoří i to, že byla cvikovská firma prodána ve veřejné dražbě, tedy transparentně. Grafostroj je ukázkou toho, že firmu v konkurzu lze zachránit. Pod novým názvem vyrábí dál,“ dodal Thonat.

Děčínský advokát Narcis Tomášek uvedl, že znalecký posudek na stanovení hodnoty firmy zadává dražebník, který zodpovídá za průběh dražby, ne správce konkurzní podstaty. Proto nelze případně vinit konkurzního správce, že může být posudek podhodnocený. „Soud by musel prokázat, že došlo k dohodě o machinacích dražebníka se správcem konkurzní podstaty a soudním znalcem při vypracování posudku,“ uvedl Tomášek. Dražebník ale v obžalobě není z ničeho obžalován.

„Pokud byl Grafostroj podhodnocen o téměř 12 milionů, jak tvrdí obžaloba, proč o tak zajímavě podhodnocený podnik neprojevilo zájem více firem? Díky veřejnému oznámení mohl k dražbě přijít kdokoliv a licitovat. To se nestalo. Byl jediný zájemce a ten provozuje firmu dodnes. Není pádnější důkaz, že s obžalobou není něco pořádku,“ dodal Větrovec.


Konkurz Grafostroje v datech

28. 6. 2001 za představenstvo firmy podán návrh na konkurz
29. 6. 2001 podán návrh na konkurz zdravotní pojišťovnou VZP
8. 10. 2001 prohlášen konkurz, správcem se stal Daniel Thonat
10. 10. 2001 předseda představenstva Pavel Vitko se vzdal práva na odvolání proti vyhlášení konkurzu
21. 12. 2001 konala se dražba, podnik prodán za 10 milionů Kč
18. 9. 2003 Thonat byl zproštěn funkce konkurzního správce
14. 2. 2008 Vrchní státní zastupitelství v Praze vypracovalo obžalobu

Autor: František Roček

21.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
sport, hokej Ústí a Třebíč
17

Tuhá bitva za tři body, Slovan vydřel výhru

Ilustrační foto

Epidemie žloutenky se šíří Ústím, onemocněl i úředník z Neštěmic

Festival Sudety zve na legendu písničkářského undergroundu

Ústí nad Labem - Muzeum města Ústí ve čtvrtek od 17 hodin hostí vzpomínkový literárně-hudební večer Král ironie.

Přestanov bez brankáře potupen v derby, Chuderov rozdal další tucet

Ústecko /FOTOGALERIE/ - V 8. kole 1. B třídy potupily Chabařovice v derby Přestanov, jenž neměl brankáře. Chuderovští nadělili doma dalšímu soupeři dvanáctku, Chlumec udolal poslední Podluží, Hostovice přestřílely Březiny. Svádov prohrál.

FOTO, VIDEO: Polévka je grunt. Pár uvařil mexickou a vyhrál soutěž

Ústí nad Labem - V klání amatérských kuchařů zvítězila v Ústí pálivá polévka. 

Slovan zase jednou doma, hokejisté vyzvou Třebíč

Ústí nad Labem – V 15. kole WSM Ligy se hokejisté Ústí představí na domácím ledě. Bude to teprve pošesté v sezóně, přivítají Třebíč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení