Po vraždě zmizel a do dnešních dnů nebyl policií v ČR ani Interpolem nalezen. Jiří Krupička, vedoucí odboru služby kriminální policie a vyšetřování severočeské policie, již koncem minulého roku uvedl, že Sobieraj pochází z Polska, kde se narodil v roce 1959 v Lublinu. Je proto pravděpodobné, že se zdržuje v Polsku.

Policie ale nemůže vyloučit ani to, že odjel za příbuznými, které má v Itálii a ve Velké Británii. Interpol se proto zaměří při pátrání i tímto směrem.

V červenci byl vydán mezinárodní zatýkací rozkaz, podle kterého může být zadržen i ve státech mimo EU.


Polská stopa

Tomu, že by mohl být muž v Polsku, nasvědčuje skutečnost, že začátkem listopadu 2007, dva dny po vraždě, navštívil své rodiče v Polsku v obci Žadov. Převlékl se zde a změnil si podobu minimálně tím, že si oholil prošedivělý knír.

Policie zjistila, že od 2. listopadu, kdy zavraždil manželku, až do 9. listopadu vybíral z bankomatů peníze na území Polska. Výběry peněz uskutečnil v Krakově a Lublinu. Jeho rodiče oznámili ústeckému krajskému zastupitelství, že o svém synovi nemají žádné informace.


Osudné odpoledne

Včera u soudu zaznělo, že ráno 2. listopadu nic nenasvědčovalo tomu, že dojde k tragédii. Manželé Sobierajovi jeli do Rakovníka na hřbitov na Dušičky, odpoledne se vrátili do Mostu. Dvě dcery přišly domů odpoledne a navečer.

Mladší ze sester věděla jenom to, že odpoledne zůstala matka s otcem doma sama. V té době se rodiče spolu hádali. Žena právě prodala svůj byt a hodlala se odstěhovat z Mostu zpět do Rakovníka.

Večer doma matka nebyla, proto se dcery domnívaly, že odešla ke svému bratrovi. Otec se mladší dcery zeptal, zda neví, kde je matka.

Ke konfliktu mezi rodiči starší dcera před soudem uvedla, že zvrat v rodinném životě nastal po tragické nehodě, kdy rodině zemřel šestnáctiletý syn Marek. Sobieraj potom začal pít a hrát automaty. V lednu 2007 měl obžalovaný napadnout baseballovou pálkou manželku ve spánku. Matka po napadení podala trestní oznámení, ale stáhla ho, požádala však o rozvod. Prodali byt v Rakovníku, rozdělili si peníze a obžalovaný odjel do Polska.

Manželka si koupila byt v Mostě. Sobieraj se ale vrátil zpět do Čech, protože rodiče jej v Polsku nepřijali. Vrátil se a prosil manželku, aby ho vzala do bytu. K tomu došlo v létě 2007. Mohl bydlet dále s rodinou, dokonce manželka sehnala přes známé svému muži práci, ale na rozvodu trvala.

Vztahy ani po návratu nebyly dobré. Manželka se chtěla rozvést, prodat byt v Mostě a odstěhovat se zpět do Rakovníku, kde předtím rodina bydlela. Sobieraj ženě v osudný den vyčítal, že se přestěhuje do nového bytu, a s ním již nepočítá. Obžalovaný totiž přišel domů v okamžiku, kdy jeho manželka probírala se zájemci o byt podmínky prodeje. Byl pátek a v následující pondělí mohla za byt již získat peníze. Sobieraje to rozčílilo. Došlo k hádce a po 16. hodině manžel ženu uškrtil.

Starší dcera před soudem uvedla, že otec byl sice klidný, ale když se objevily problémy, byl vznětlivý, bez ohledu na to, jestli pil či nepil alkohol.


Den poté

Dcery 3. listopadu, protože matka nepřišla domů, začaly obcházet známé a příbuzné v Mostě. Dozvěděly se, že teta s jejich matkou telefonem hovořila den předtím ve čtyři hodiny odpoledne. Později již matka nebrala telefon a nereagovala ani na SMS zprávy.

Rodina začala zmizelou ženu hledat. Nakonec dcery se sestrou zavražděné objevily čtyřiačtyřicetiletou ženu mrtvou, v úložném prostoru postele. Byl 3. listopad po čtvrté hodině odpolední. O den dříve, právě v ten čas, Sobieraj svojí ženu uškrtil a uložil její tělo do válendy v ložnici. Třetího listopadu zmizel z Mostu a odjel do Polska.


Tragický týden

Shodou okolností šlo v Ústeckém kraji v době tragédie o třetí násilnou smrt ženy během jediného týdne.

Předtím 27. října zavraždil devětadvacetiletý muž v Děčíně stejně starou ženu. Seznámili se na inzerát. Byla to jejich první schůzka. Ve středu 31. října v Ústí nad Labem – surově ubodal šestatřicetiletý muž třiapadesátiletou ženu. Motivem byly osobní neshody a to, že žena požadovala po muži, aby jí vrátil peníze, které si od své někdejší přítelkyně půjčil.Spal s obětí

Při včerejším jednání u krajského soudu vyplynulo, že manžel nejenže zavraždil svoji ženu a uschoval její tělo a kabelku, aby si dcery myslely, že odešla z domu, ale nakonec s ní strávil i noc.
Mrtvolu ukryl v úložném prostoru jedné ze dvou válend v ložnici. Večer, když šly dcery spát, odešel do ložnice i on, a spal až do rána v místě, kde odpoledne uložil svoji mrtvou manželku.. Ráno normálně vstal. Kromě něho nikdo z rodiny netušil, co se stalo. Muž poté zmizel.