Pokud člověka přemluví, jde s ním do obchodu nebo do banky. Následuje pár podpisů a do roka a do dne ústecká hospodářská kriminálka nuzného bílého koně vyslýchá. A ten se s údivem dozvídá, že si vzal půjčku, kterou musí zaplatit.

„Na první pohled je zřejmé, že obětí podvodu není jen ten, kdo poskytuje peníze na nákup zboží, ale i ten, kdo si půjčku bere. Bohužel, stále se najde dost lidí, kteří se nechají nachytat. Za prvního půl roku jde na Ústecku asi o tři desítky osob,“ uvedl Milan Kotrc z Okresního ředitelství policie v Ústí nad Labem.

Podle Kotrce člověk nesmí podepsat nic, co si předtím nepřečte. Jinak se vydává do rukou podvodníků. „Dal vám někdo pětistovku jen za to, že jste se na něho usmál nebo otevřel dveře? Stejně lehké je podepsat se na kus papíru,“ zdůraznil Kotrc.

Představujeme případ dvaačtyřicetiletého bezdomovce z Ústí, který má trvalé bydliště na ústeckém magistrátu. Získal 500 korun a musí zaplatit 16 650 korun a další poplatky z prodlení, a ještě je vyšetřován policií pro úvěrový podvod.

Uvádíme jeho výpověď ilustrující, jak se stává naivní člověk hloupým bílým koněm: „Bylo to v Ústí na Mírovém náměstí někdy v červnu 2007. O úvěr jsem nežádal osobně, ale oslovil mě náhodný známý, když jsem postával na Mírovém náměstí.

Jeho jméno neznám, jde o muže asi 35 až 40 let starého, vysoké silné postavy asi 180 cm, světlých, na krátko střižených vlasů, nosil brýle se silnými rámečky. Viděl jsem ho předtím asi pětkrát šestkrát. … Nabídl mi, jestli si u něho nechci vydělat nějaké peníze. Já že ano, protože můj důchod je malý a každá koruna se hodí.

Řekl, že pokud mám platnou občanku a podepíši mu nějaké papíry, tak mi dá 500 korun. Já souhlasil, dal jsem mu občanku, on si něco opsal a řekl, že půjdeme spolu do GE Multiservis a on tam zařídí úvěr. Na kus papíru mi napsal, co mám říkat o svém zaměstnání a příjmech.

Poté jsme šli do GE Multiservis a muž tam začal jednat s paní za přepážkou. Stál jsem vedle něho a jen jsem odpověděl na otázku na mé zaměstnání a příjmy, co mi napsal na papír.

Paní něco zapisovala do počítače a potom vytiskla smlouvu. Já ji podepsal… Potom mi předal 500 korun a já jsem kousek od přepážky poodstoupil a sledoval jsem toho muže, jak ještě o něčem s paní hovoří a domnívám se, že mu zároveň vyplatila celou výši úvěru… Já jsem ho sice poté viděl asi dvakrát, ale to jsem ještě nevěděl, že je s úvěrem nějaký problém. V jaké výši byl úvěr poskytnut jsem se dozvěděl až od policie, při podepisování smlouvy jsem ji ani nečetl a výše úvěru jsem si nevšiml.“

Další desítky vyšetřovaných případů jdou na vrub dalšího druhu neuvěřitelné lidské hlouposti. Člověk si vezme na úvěr většinou spotřební elektroniku, lehce získá peníze, užívá si je, aby o rok později nastalo kruté vystřízlivění.

Typickým příkladem je pětapadesátiletý muž z Děčínska. V Ústí v červnu 2007 si oficiálně na půjčku vzal u GE Multiservis na splátky počítač a přes Home credit mobilní telefon. Znamenalo to dluh ve výši 38 000 korun.

Přitom prodal oboje za pouhé tři tisíce korun. Do roka podivný nákup Děčíňana řešila ústecká hospodářská kriminálka.