Od počátku roku pracovali na odhalení organizované skupiny, která má na svědomí na padesát vloupání se škodou za více než 4 miliony korun. Krádeže vloupáním zahájili zadržení zloději na Ústecku a Teplicku.

Kriminalisté podle stop na místě činu postupně vytipovali podezřelé a vytvářeli obraz skupiny pachatelů. Na akci Focus, pojmenované podle typu vozidla, kterým přijížděli zloději na místa krádeží, se podíleli kromě krajských kriminalistů i policisté z okresů v severních a středních Čechách. „V první fázi jsme zadrželi dva muže z Teplic, kteří byli hlavními organizátory. Na ně se nabaluje řada dalších osob, na které dojde ve druhé fázi vyšetřování,“ uvedl dnes Jiří Krupička, vedoucí odboru služby kriminální policie a vyšetřování severočeské policie.

V první fázi akce nazvané Focus 1 kromě toho, že skončili dva muži ve vazbě, bylo zadokumentováno 41 krádeží vloupáním. Ve fázi Focus 2 jsou kriminalisté na stopě dalších vloupání, ale také spolupracovníků a překupníků. Škoda nakonec asi překročí hranici 5 milionů korun.

Dva muži, třicetiletý a osmadvacetiletý, vykrádali s dalšími příležitostnými komplici benzinové čerpací stanice, prodejny, ale také školy a kanceláře v okresech Ústí, Teplice, Litoměřice, Most, Louny. Navštěvovali firmy také ve středních Čechách, především v oblasti Prahy, Kolína, Berouna, Benešova a Mělníku.

Podle vedoucího skupiny kriminalistů pracujících na akci Focus 1, který si nepřál být jmenován, byly použity veškeré dostupné operativní prostředky, aby byla skupina dopadena.

Kriminalisté například zjistili, že si na každou akci zlodějská skupina půjčuje automobil Ford Focus z autopůjčovny.

Dopadnout zloděje bylo nesnadné, protože nepoužívali k vniknutí do objektů žádné speciální nástroje. Jejich rukopisem bylo primitivní rozbití vstupních dveří, výloh či oken čímkoliv, co bylo po ruce. Vnikli do objektu a rychle vybrali, co se jim hodilo.

Jejich odhalení komplikovala i skutečnost, že brali doslova vše. V některých případech museli jednat na objednávku, protože například ukradli ve velkém i zahradní stromky.

Nejprve šlo o malé benzínové čerpací stanice, které nebyly v noci v provozu. Sebrali cigarety, alkohol a další cennější věci. Následovaly obchody s elektronikou. Mají za sebou také šňůru návštěv v prodejnách zahradnického nářadí.

Dokonce se vloupali ve středních Čechách do modelářské prodejny s modely autíček. Nejednalo se o levnou záležitost, protože šlo o profesionální modely pro dospělé řízené radiem.

Typickým příkladem jejich práce je trojí návštěva v prodejně Losan na Špitálském náměstí v Ústí. Prodejnu od února do května letošního roku navštívili třikrát a odnesli si vždy notebooky, ale také vysavač, vše za více než čtvrt milionu korun.

Ačkoliv vstup do objektů si zajišťovali nejprimitivnějším způsobem, jednalo se o organizovanou skupinu a kriminalisté zjišťují stupeň její organizovanosti a ověřují jednotlivé vazby mezi pachateli.

V konečné fázi vyšetřování se bude jednat o rozsáhlejší skupinu, protože kromě kmenových zlodějů – organizátorů, kteří již odpočívají ve vazební věznici, se zúčastňovali jednotlivých akcí různí pomocníci. Po krádežích mizelo zboží u překupníků. Ti zajišťovali prodej kradeného zboží.

Zloději většinou nevěděli, kam jejich zboží zmizelo. Pro ně bylo důležité, že dostali zaplaceno. Přesto se podařilo při domovních prohlídkách zlodějů, ale také u dalších osob, zajistit asi třetinu zboží.

„Vše se musí zadokumentovat a dohledává se ukradené zboží. Dvojice, která je ve vazbě, již větší část krádeží přiznala. Přesto je před policisty ještě práce na řady týdnů,“ dodal Krupička.