V roce 1998 v náhlém návalu agrese vystřílel proti ani ne devatenáctiletému chlapci celý zásobník z pistole. Mladík v nemocnici zemřel. Policie potom zjistila, že Postl mohl zavraždit desítky lidí odpálením výbušniny Semtex.

Tehdy devětadvacetiletý invalidní důchodce, bývalý celník, Roman Postl 29. března 1998 kolem druhé hodiny ráno (zimního času) před vchodem do restaurace U černého orla ve Vilové ulici v Oseku vystřelil nejméně šest ran proti mladíkovi. Toho tři kulky zasáhly a o devět hodin později zemřel.

Policie vraha bleskově vypátrala. „Přitom byla provedena domovní prohlídka v bytě, kde Postl bydlel. Policisté v bytě nalezli plastickou hmotu. Podle expertizy bylo zjištěno, že nalezená hmota představovala 590 gramů Semtexu 1A,“ uvedl vrchní komisař Pavel Blažek z ústeckého severočeského ředitelství policie.

V bytě měl Postl nejen výbušninu, ale také časovanou elektrickou rozbušku a vysílač. Ten po drobné úpravě mohl být použitý k dálkovému odpálení nálože. Množství Semtextu by mohlo způsobit destrukci osobního automobilu. Pokud by došlo k výbuchu v uzavřeném prostoru, kde by na malé ploše bylo mnoho lidí, například na diskotéce, mohl způsobit výbuch masakr. „Pokud by trhavina explodovala v menší místnosti, kromě rozbití oken by došlo k popraskání stěn, včetně nosných,“ uvedl Blažek.

Od vraždy k rozsudku a dalším vraždám:

29. březen 1998 - Roman Postl zastřelil mladíka a byl zatčen

23. března 1999 - Vrchní soud v Praze zamítl stížnost Postla proti tomu, že ústecký krajský soud nechtěl obviněného pustit z vazby

17. květen 1999
- Zahájen proces u ústeckého krajského soudu

21. května 1999
- Postl odsouzen ke 13 letům vězení

2. září 1999
- Vrchní soud v Praze zamítl jeho odvolání proti rozsudku krajského soudu

28. února 2008
- Podmíněně propuštěn na svobodu

1. září 2008
- Zahájil sérii čtyř vražedných útoků

Postl popíral, že by něco takového jako Semtex v bytě měl. Vysílač použitelný k odpálení nálože bylo upravené zařízení Jablotron PG-2T. Postl při výslechu potvrdil, že zařízení zná. Se švagrem alarmy montovali do aut. Používal se jako dálkový ovladač do auta.

Nebýt vraždy, policie by Semtex neobjevila. Je možné jen spekulovat o tom, co se mohlo stát. Vzhledem k vražedným útokům Postla v roce 1998 a 2008, nejen jeho psychika, ale i Semtex v jeho bytě tehdy představoval doslova časovanou bombu.

V sobotním vydání bude kompletní článek a rozhovor s psychologem na téma: Postl mohl Semtexem potrestat kterékoliv místo, ke kterému by pojal nenávist