Současný majitel cvikovského podniku Grafostroj u soudu uvedl, že koupil firmu v dobré víře, že při koupi mu bude započítáno 6 milionů, které dlužil tehdejší majitel firmy Pavel Vitko jeho firmě za leasing strojů. Při prodeji v rámci konkurzu se ale pohledávky nezapočítávají.

Konkurzní správce Daniel Thonat prodal firmu za 10 milionů, což mělo být podle policejních vyšetřovatelů podhodnocený prodej. Naopak současný majitel u soudu uvedl, že to byla nejhorší koupě jeho života, protože firma není příliš perspektivní a již do ní musel investovat na 20 milionů korun.

Bývalý majitel Pavel Vitko u soudu uvedl, že firmu koupil za 8 milionů korun. Tudíž prodej konkurzní podstaty za 10 milionů zdá se přiměřený. Přitom podle obžaloby byl Grafostroj podhodnocen při prodeji o téměř 12 milionů, ale to prokázáno nebylo.

Vitko jako svědek hovořil u soudu pod dohledem eskorty, protože je ve vězení za podvody. Právě Vitko jako majitel přivedl firmu do konkurzu. Zisk z prodeje výrobků firmy si nechával pro sebe. Tím Grafostroj zadlužoval.

„Vzpomínám si, že proti majiteli firmy Vitkovi žalobu za neplacení daní podal stát. Vitko jako stoprocentní vlastník chtěl získat z firmy co nejvíce. Kolem roku 2001 byla situace na konkurz již zralá,“ uvedl pro Deník již před několika měsíci jeden z dlouholetých zaměstnanců Grafostroje Miroslav Hokr a dodal: „Pro Grafostroj dopadl konkurz dobře, protože byl prodán ve veřejné dražbě a noví majitelé zachovali výrobu. Pracuje zde méně lidí, ale zaměstnanost je zachována, což v menším městě jako je Cvikov, je důležité.“

Thonat uvedl, že u soudu bylo prokázáno, že dražba firmy Grafostroj proběhla transparentně. „Všichni věřitelé byli obesláni, věděli, že se dražba koná, cena byla reálná. Pokud Vitko tvrdil, že hodnota podniku byla 120 milionů a přitom jej koupil za 8 milionů, je zřejmé, že si Vitko vymýšlí,“ uvedl Thonat.


Vitko lhal

Vitko tvrdil v Táboře, že Thonatovi jako konkurznímu správci dlužnou částku zaplatil za Grafostroj. Toto tvrzení ale již jednou Vitkovi vyvrátil trestní senát krajského soudu v Liberci.

V roce 2005 rozsudkem krajského soudu byl Vitko uznán vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku a neodvedení daně a pojistného. Vitko byl odsouzen i za neplacení sociálního a zdravotního pojištění, žalobu na něj podala i českolipská VZP. Vitko byl odsouzen k pěti letům vězení, protože z Grafostroje odčerpal 13 711 313 Kč.

Vitko před táborským soudem tvrdil, že chtěl tyto peníze použít ke koupi pohledávek Grafostroje. Peníze měly být předány 7.1. 2002 v kanceláři jednoho právníka, kde byl sepsán předávací protokol na 14,4 milionu Kč. Vitko měl předat peníze tehdejšímu konkurznímu správci Thonatovi. Podle soudu si předání peněz Vitko vymyslel. Vrchní soud při odvolání rozsudek potvrdil.


Zločinné spolčení

U táborského krajského soudu v rámci kauzy Berka byla 24. dubna 2008 přednesena nová obžaloba kvůli v pořadí již desátému konkurzu - na Grafostroj ze Cvikova.

Obžaloba se týká– kvůli zločinnému spolčení – soudce Jiřího Berky, konkurzního správce Daniela Thonata, soudního znalce Pavla Hlavatého a lovosického podnikatele a pedagoga X. Y. U soudu ale nebyl předložen žádný důkaz, že by došlo ke zločinnému spolčení nebo k poškození firmy.

Obžalovaný X. Y. letos již pro Deník k obžalobě uvedl, že jde o nesmysl. „Žádné zločinné spolčení neexistovalo. V případě Grafostroje jsem byl udiven tím, že o mém spolčení je v obžalobě uvedena jenom jedna jediná věta: že jsem se měl spolčení dopustit. Ale jak, s kým, konkrétně, co jsem měl provést, abych se s někým spolčil, nic z toho jsem v obžalobě nenašel. Já jsem nikdy v Grafostroji nebyl,“ uvedl X. Y.

Konkurz Grafostroje v datech

28.6.2001 za představenstvo firmy podán návrh na konkurz
29.6.2001 podán návrh na konkurz zdravotní pojišťovnou VZP
8.10.2001 prohlášen konkurz, správcem se stal Daniel Thonat
10.10.2001 předseda představenstva Pavel Vitko se vzdal práva na odvolání proti vyhlášení konkurzu
21.12.2001 konala se dražba, cena 10 milionů Kč, firmu vydražila společnost Morton Trade
18.9.2003 Thonat byl zproštěn funkce konkurzního správce
14.2.2008 Vrchní státní zastupitelství v Praze vypracovalo obžalobu