Šest mužů a jedna žena od jednatřiceti do třiačtyřiceti let je obviněno z leasingových podvodů kvůli vozům většinou značek BMW, Mercedes Benz, Ferrari, Lamborghini. Měli způsobit škodu zhruba 33 milionů korun.

Soud včera při zahájení procesu vyloučil do samostatného jednání Miroslavu Pluhařovou, neboť je vážně nemocná. Bude souzena u teplického okresního soudu, protože je obžalovaná jen za menší škodu ve výši sedm set tisíc korun.

Hájovský jako ředitel a Bečvařík jako jednatel společnosti X-Car Luxury jsou obžalováni z většiny podvodů a úvěrových podvodů. Další obžalovaní jsou obžalováni z podvodů v jednom až dvou případech.

Společnost X-Car Luxury se na přelomu let 2005 a 2006 ocitla ve finančních problémech. Nemohla plnit své závazky, dlužila za úvěry a obžalovaní začali vyrážet podle obžaloby klín klínem.

Za společnost X-Car Luxury Hájovský a Bečvařík uzavírali smlouvy a v nich nájemci byli fiktivními osobami nebo například měli k dispozici auta na opravu a ta prodali. Proto před soudem stojí podle obžaloby také kvůli vozu Lamborghini. Hájovský tento vůz prý převzal jenom na opravu. Přitom prodal auto leasingové společnosti, ač nebylo jeho. Některá drahá auta byla prodávána pomocí leasingových smluv najednou i několika společnostem.

Někteří obvinění získali leasing na drahé auto kvůli padělaným údajům například o značné výši svého platu. Složili akontaci, zaplatili jednu či několik splátek a nakonec jim auto leasingová společnost odebrala. Někteří ale uvádějí, že oni tyto smlouvy neuzavřeli.

Zda obžalovaní způsobili leasingovým společnostem a několika majitelům vozů škodu, o tom rozhodne soud. Ten se seznámí s výpověďmi několika desítek svědků a rukama trestního senátu projdou stovky stran dokladů a znalecké posudky.

První obžalovaní, kteří byli soudem vyslýcháni, uvedli, že se ničeho špatného nedopustili.

Obžalovaný Hubač uvedl, že vůz Audi měl jenom zhruba měsíc a potom jej předal Hájovskému do opravy a od té doby auto již neviděl. Přesto nakonec až na menší částku vůz splatil, ač chtěl, aby Hájovský leasing a auto převedl na někoho jiného, protože k vozu již neměl důvěru.

Obžalovaný Hlavsa využil práva nevypovídat, ale zdůraznil, že se na ničem neobohatil a je se společností ČSOB Leasing již vyrovnán.

Obžalovaný Valkoun zcela popřel, že by si na leasing bral nějaký Mercedes Benz S 320. Doklady o tom viděl poprvé až u vyšetřovatele. Neuzavíral s obžalovaným Bečvaříkem žádnou leasingovou smlouvu, nepadělal potvrzení o výši svého příjmu. „Když mi přišly upomínky od leasingovky, odnesl jsem je do prodejny aut asi Hájovskému, protože jsem nevěděl, co to má znamenat. Myslím, že to byl on, kdo řekl, že to s leasingovou společností zařídí, abych se o to nestaral,“ uvedl. Předtím v prosinci 2007 Valkoun na policii odmítl vypovídat.

Obžalovaný Kratejl včera před soudem uvedl, že nebude vypovídat. Na policii ale 13. prosince 2007 řekl, že co je mu kladeno za vinu, neudělal. Připustil, že měl na leasing BMW, složil akontaci, dokud měl peníze, platil splátky, ale nakonec si leasingová společnost auto odvezla. Potom dodal, že BMW vypátrala leasingová společnost zaparkované v Chrudimi. Vypovídal i k dalším dvěma vozům, se kterými měl něco společného. Na některé peníze, které podle svého tvrzení zaplatil, doklady prý má, ale například na 200 000 Kč doklad nedostal.

Bečvařík jako jednatel společnosti X-Car Luxury předstoupil před soud s taškou plnou listin a poznámek.

Uvedl, že v roce 2004 založil s Hájovským firmu a soudu předčítal, kde bylo sídlo firmy, jak se měnilo sídlo firmy, a že v dubnu 2007 byly zrušeny všechny smlouvy s leasingovou společností a ta chtěla zpět vozy, které ale byly u zákazníků.

Dodal, že na objednávku hledali auta na internetu většinou v SRN podle specifikací zákazníka. Leasingová společnost prověřila klienta a na ČSOB podepsali smlouvu jako první. Potom teprve podepsala firma X-Car Luxury a zákazník. Úmyslné neplacení smluv považuje za nesmysl, uvedl. Také zpochybnil výši škody u jednotlivých skutků.

Kdo bude mít pravdu, se dozvíme až v listopadu, protože proces bude probíhat tento týden a pokračovat ještě i příští měsíc.