Proto spolu se třemi dalšími spolupachateli, kteří zajišťovali jejich zázemí, sedí již 10 dnů ve vazbě. A stráví tam i Vánoce.


Vojenská stopa

Po přepadení banky bylo policistům jasné, že lupiči byli dobře organizovaní a uměli se ovládat. Jednali racionálně, byli schopni cíleně střílet i během útěku. Proto jednou z prověřovaných verzí byla možnost, že akce se zúčastnili lidé s aktivním vojenským výcvikem, nebo lidé, kteří se zajímají o paravojenský výcvik.

Tato verze se nakonec potvrdila. Jádro gangu tvořili vojáci Armády ČR. K útoku, podle dosavadních zjištění, ale nepoužili služební zbraně. Pořídili si vlastní pistole a samopal.

„V prvních dnech po loupeži byly v akci desítky policistů. Potom se až do zadržení pachatelů zabýval případech čtyřčlenný tým specialistů. Těm podle potřeby pomáhali specialisté z policejních laboratoří, policisté z jiných krajů při prověřování různých stop a vojenští policisté,“ vzpomíná na vyšetřování Jiří Krupička, vedoucí odboru služby kriminální policie a vyšetřování severočeské policie.

Speciální skupina by pracovala na případu, dokud by nebyli gangsteři odhaleni. Krupička uvedl, že s jistou nadsázkou lze říci, že by na případu pracovali třeba pět let, dokud by gang nedostali. „Nemohli jsme si dovolit nevypátrat pachatele, kteří na severu Čech poprvé v historii při přepadení bezohledně stříleli na policisty a ohrožovali všechny řidiče a ostatní občany. Vždyť zastavili nebo střelbou zasáhli na čtyřicet automobilů,“ zdůraznil Krupička.


Březen rozhodl

První konkrétní stopy měli kriminalisté k dispozici v březnu. Začalo pečlivé skládání desítek dílčích stop. A další stovky indicií prověřovali. Předtím policisté prošli záznamy chomutovského městského kamerového systému za několik týdnů a vyslechli přes 1500 řidičů.

„Významná byla pomoc vojenské policie. Jakmile jsme měli signál, že se na útoku pravděpodobně podíleli vojáci v aktivní službě, využili vojenští policisté perfektní znalosti specifického vojenského prostředí,“ dodal Krupička.


Ranní překvapení

V září již měli kriminalisté dostatek podkladů pro obvinění. Policisté museli počítat s možností ozbrojeného odporu. Zatčení muselo proběhnout ve stejném okamžiku, aby se nemohli gangsteři vzájemně varovat. Kolem šesté hodiny ranní 8. října byli zatčeni.

„Zvolili jsme okamžik, kdy šli do práce. Zasahovali jsme v Pardubicích, na okraji Prahy, v Brně, u Českého Krumlova a v oblasti výcvikového prostoru Doupov,“ vzpomíná Krupička.

Dodal, že lidé byli překvapeni. Zadržení jednoho vojáka viděl na vlastní oči i jeho velitel roty. Hned po jejich zadržení policie provedla domovní prohlídky.

Zatčení muži se zatím k ničemu nepřiznali. „Oni příliš nemluví, s vyšetřovateli nespolupracují,“ řekl Krupička již krátce po zatčení gangu.

Policii čeká vyslechnutí asi 400 lidí. Zpracovává ještě stovky stop. Zatím je jisté jen jedno. Dokazování policie ukončí asi do půl roku a předá návrh na obžalobu ústeckému krajskému zastupitelství.

Za loupež hrozí lupičům dvanáct let za mřížemi a těm, kteří stříleli, až patnáct let pro pokus vraždy.14. prosinec 2007: Gang v akci

Trojčlenné komando přijelo dodávkou, kterou čtyři dny před tím gangsteři ukradli. Do banky vtrhli s pistolemi a samopalem.
Policie je informována o přepadení z tísňové linky 112 občanem, který právě chtěl vstoupit do banky a viděl přepadení. Policisté přijíždějí bleskově na místo. Jeden člen ochranky banky posloužil gangsterům jako rukojmí. S pistolí u hlavy ho odvlekli do dodávky.
Lupiči při útěku z banky na policejní vozy stříleli. Rozbili zadní okno v dodávce a zahájili palbu. Jedna kulka zasáhl řidiče policejního vozu do ramene a poškodila mu klíční kost. Další policista byl střelen do stehna, ale naštěstí rána nebyla hluboká a nezasáhla žádnou tepnu. O třetího policistu jedna střela doslova škrtla.
Při divoké honičce házeli z auta pod kola policejních vozů kovové ježky a kryli se dýmovnicemi.
Když gangsteři v lese odstavili dodávku a zapálili ji, rukojmímu nařídili, aby si lehl na zem. Potom zmizeli v jiném automobilu. Průběh gangsterské akce, včetně řízení doprovodných aut, jistili další tři komplici.