Jíra jako jediný jednatel mostecké společnosti LKW Jíra lines byl v prosinci 2003 vyrozuměn exekuční správkyní, že má zakázáno bez souhlasu exekutora manipulovat s firmou.

Na svou firmu ale dál uzavíral obchody, kterými dál firmu zadlužoval. Kvůli dluhům se nakonec firma ocitla v konkurzu. I ten byl ale v říjnu 2007 zrušen pro naprostý nedostatek majetku.


Neplatil

Odsouzený Jíra zejména v období let 2003 a 2004 podnikal tak, že přijímal zakázky na jízdy do zahraničí a inkasoval za to peníze od objednavatelů. Jízdy do zahraničí ale subdodavatelsky zadával jiným dopravcům.

Ti byli spokojeni, protože jim měl Jíra zaplatit slušnou cenu. Netušili, že jim navrhoval za přepravu více, než kolik inkasoval od původních objednatelů.

Subdodavatelům, kteří skutečně zboží přepravili podle Jírovy objednávky, ale většinou neuhradil takřka nic. Tím způsobil 24 dopravcům škodu za 6 568 721 korun. Obžaloba i soud to kvalifikoval jako podvod a byl odsouzen k 6 letům vězení.

Například od 11. února do 7. dubna 2004 objednal u společnosti HELP TRANS v Kralupech nad Vltavou celkem sedmnáct jízd do zahraničí v úhrnné ceně 866 091 korun. Dopravu firma zajistila, ale Jíra z vystavených faktur uhradil pouze 227 932 korun, zbytek 638 159 korun již nikoliv.

Dopravu po Evropě sjednával u firem v Čechách i na Moravě, od Olomouce po Boží Dar a Janovice v Podještědí na Liberecku.

Pro Jíru dopravovali sjednaný náklad dopravci například z Grafenau v Německu do Manchesteru ve Velké Británii, z Litvínova do Manchesteru, z Bylan u Mostu do britského Runcornu, z Antverp v Belgii do Prahy, ze Záluží u Litvínova do Nitry.


Postupný krach

Jíra podle obžaloby již v průběhu roku 1999 musel z výkazů hospodaření své společnosti vědět, že je předlužená. V dalších letech se ztráta prohlubovala. V roce 2003 dosáhla ztráta 4 563 000 korun a v roce 2004 již 7 377 000 korun. Tuto ztrátu nebylo možno pokrýt, neboť společnost na to neměla zdroje.

Jíra podle obžaloby navíc tvořil ztrátu společnosti plánovaně, neboť jízdy zadával poškozeným firmám za větší částku, než kterou obdržel od firmy, jež si u Jíry zadala přepravu zboží. Jednalo se o podvod také proto, že on jako prostředník peníze za přepravu obdržel, ale tomu, kdo náklad přepravil, nedal nic nebo jen malou část.