Trojice jde do vězení kvůli rozsáhlým podvodům. Celkem 1532 lidí z celé republiky připravila o více než 23 milionů.
Pomocí společnosti TOP 7 vylákali podvodníci peníze například od dnes již šedesátiletého muže žijícího v Ústí nad Labem v ulici V Oblouku 8 nebo čtyřiapadesátiletého muže z Brna z ulice Botanická 57. Okradli je nejen úpisem neexistujících akcií a zpronevěřili členské vklady občanů do Družstevní záložny TOP 7.
Vzhledem k odvolání odsouzených bude o jejich vině rozhodovat ještě pražský Vrchní soud. Odsouzeným hrozilo až 12 let vězení. Podle předsedy trestního senátu Ondřeje Peřicha k podvodům došlo již v letech 1999 až 2000. Proto musel soud přihlédnout i k době, která uplynula mezi trestným činem a vynesením rozsudku.
Vylákali miliony
Všichni tři odsouzení se podle rozsudku ústeckého krajského soudu dopustili podvodu, když od ledna 1999 do konce roku 2000 v Litoměřicích jako zástupci společnosti TOP 7 provedli ve dvou vlnách fingované navýšení základního jmění společnosti. Nejprve navyšovali údajně jmění z jednoho na 10 milionů korun formou upisovacích listin a potom z 10 na 100 milionů korun. Navýšení společnosti bylo fingované.
Ve skutečnosti společnost TOP 7 provozovala po hospodách jen několik desítek hracích automatů. Peníze, které lidé upisovali, nejméně 22 453 367 korun, užili odsouzení pro osobní potřebu.
Marten byl zproštěn obžaloby z toho, že by neoprávněně vytáhl z účtu společnosti TOP 7 téměř 2, 9 milionu korun. Neprokázalo se, že by se jednalo o trestný čin. Sám se sebou totiž Marten uzavřel smlouvu o dílo a měsíčně si proplácel sjednanou částku. Trestným činem to není, protože další dva odsouzení jako šéfové společnosti TOP 7 o tom věděli, šlo tedy podle zákona o legální platby vyplývající ze smlouvy.
V kapsách Martenových společníků ale skončily také peníze, které od června do listopadu 1999 posílali zájemci o členství v družstevní záložně. Peníze posílali na běžný účet, ze kterého si vybírali Kyslíková a Frána podle chuti peníze, a připravili tím občany o 870 000 korun.
Vyšetřování případu skončilo v polovině srpna 2003 podáním obžaloby. Vlastní soud začal až v roce 2007. Trojice odsouzených vytahovala peníze od důvěřivých občanů prakticky po celé republice.
Mezi jejich oběťmi lze nalézt lidi prakticky ze všech větších měst v Ústeckém, Libereckém, ale také v Karlovarském kraji. Podvodníci vyinkasovali peníze také od důvěřivců na Moravě.
Uvidí peníze?
Poškození lidé mají pět zmocněnců, kteří uplatňují jejich nároky.
Jiří Jeřábek, který byl u soudu přítomen, zastupuje především okradené lidi z Karlovarského kraje a několik osob z Chomutovska. Patří také mezi poškozené.
Osobně se domnívá, že poškození lidé těžko z odsouzených dostanou zpět miliony, které jim dluží.
