Bauerová s tím má zkušenost, protože zloděj se vydával za lékaře a okradl ji. Naštěstí policie zloděje vypátrala. Policejní komisař sdělil obvinění devětačtyřicetiletému muži z krádeže a porušování domovní svobody. Nebyl to jeho jediný prohřešek. Muž putoval ihned do vězení.

Stačila chvíle

Koncem měsíce září se vydával tento zloděj za lékaře a vloudil se do bytu pětaosmdesátileté seniorky. Choval se velice suverénně a důvěryhodně. „Představil se jako revizní lékař zdravotní pojišťovny. Mě hned nezapálilo, že to je divné, protože proč by za mnou revizní lékař chodil,“ uvedla ve čtvrtek pro Deník Bauerová. Pseudolékař chtěl ženu prohlédnout a poslal ji do koupelny se osprchovat. Paní to odmítla a on vycítil, že žena začíná mít pochybnosti a rychle odešel. Mezi tím odcizil 1100 korun a zlatý prsten.

„Vyndala jsem z peněženky průkazku zdravotní pojišťovny a ukázala mu ji a dala zpět do peněženky. Tu jsem zasunula do kabelky. Stačila mu chvíle, aby peněženku ukradl,“ vzpomíná Bauerová. A dodává: „Už nikomu neotevřu, i kdyby to byl papež!“

Nepouštět

Falešný lékař navštívil i Mickovou, která bydlí také v pečovatelském domě. Zde nepochodil. „Byl menší postavy, černovlasý v kožené bundě. Že prý se jde poptat po mém zdraví. Já ho nepustila, řekla jsem, co mu je potom, jak se mám,“ vzpomíná Micková.

Podobně před čtrnácti dny nepustila Micková do bytu muže, který přišel zkontrolovat, zda fungují v bytě elektrické zásuvky. Drží se zásady, že do bytu pustí jenom člověka, kterého zná a toho, kdo je předem ohlášen.

Lovná zvěř

Senioři nejsou pro cynické zloděje ničím jiným než lovnou zvěří. Tak vidí situaci starých lidí policejní psycholog Josef Kovářík.
„Pro zloděje tohoto typu jsou malé děti, bezmocní lidé a senioři nejvítanější kořistí. Nemají žádný soucit, jdou po penězích a majetku. Jsou nemilosrdní,“ komentuje zkušenost seniorů Kovářík.

Pečovatelka Drahomíra Kálecká pracuje v pečovatelském domě během dne. Setkala se letos již několikrát s falešnými opraváři, objevují se obchodníci s čímkoliv, nabízejí deky, chtějí si popovídat, jakákoliv záminka je zlodějům dobrá.

„Nejhorší byl případ asi před pěti lety, když přišla žena a chtěla po pečovatelce prášek proti bolesti. Bodla ji přitom nožem, který ležel na stole, do zad,“ vzpomíná pečovatelka.

Kálecká odhaduje, že se snaží zloději chodit za seniory několikrát měsíčně. „Jednou se zde objevil jeden chlapík po delší době. Potom se přiznal, že byl tři roky zavřený, vyšel z vězení a zkusil to znovu,“ vzpomíná Kálecká a dodává, že neustále seniorům pečovatelky opakují: nikoho nepouštějte do bytu, koho neznáte.

Psycholog Kovářík s tím souhlasí, ale zároveň v tom vidí nebezpečí.

„Senior je doslova v pasti. Pouští za hradbu svého bytu jenom toho, koho zná. Má zabezpečené dveře, mnohdy různé petlice a řetězy proti zlodějům. Ale když přijde okamžik, kdy potřebuje starý člověk akutní lékařskou pomoc, je problém se do jeho pevnosti dostat,“ uvedl Kovářík.