Trvalý pobyt a dlouhodobý pobyt nad 90 dnů má oficiálně v ČR 410 000 cizinců. Nejvíce cizinců pochází z Ukrajiny – 126 000, následují Slováci – 71 000 a Vietnamci – 55 000 osob.

Zajímavá je statistika vykazující uplatnění cizinců na trhu práce. Zpracovatelský průmysl odčerpal podle posledních statistik 94 158 cizinců, stavebnictví 52 659, prodej a opravy zaměstnaly 19 200 cizinců.

Na severu Čech žije nejvíce cizinců s trvalým a povoleným dlouhodobým pobytem. Celkem jde o 52 840 osob.


Cizinecké paradoxy

„Z hlediska rozložení cizinců do kraje z pobytového hlediska vykazuje enormní nárůst občanů Německa v okrese Most. Němečtí občané jezdí do Mostu pro řidičský průkaz. Pokud si někdo myslí, že nejvíce stojí o získání českého občanství Vietnamci, bude zklamán. Pouze 2 % z trvale zde žijících
Vietnamců má o to zájem, zbytek si jenom vydělává, aby měli dost peněz v okamžiku, kdy se rozhodnou, že odjedou natrvalo domů. Ze statistiky vyplynulo, že největší zájem o občanství projevují Ukrajinci - celkem 26 %,“ uvedl Miroslav Vlach z ústeckého ředitelství cizinecké policie.

Nejvíce žije na severu Čech Ukrajinců a Vietnamců, ale žijí zde kromě nich například i Nepálci, Senegalci, občané Zimbabwe, Kuvajtu, Grenady, Malty, ze Seychel, Venezuely či Tchaj-wanu.


Novodobí otroci

Tikající bombou pro český pracovní trh je takzvaný klientský systém založený na tlaku mafie na ukrajinské zprostředkovatele. Podle odborníků na zaměstnanecké poměry cizinců v rámci republiky se vlastně jedná o praxí potvrzená pravidla hry. Mafie na Ukrajině vybere zájemce a cestou zprostředkovatelů jim zajistí práci v ČR. Za tuto službu však požaduje určitý finanční obnos. Kromě toho plat dělníka v ČR se dělí na polovinu.

Jenom jedna část zůstává pracujícímu chudákovi a druhá se rozděluje mezi zprostředkovatele a mafiány. Pokud dělník neplatí, tlačí mafie na jeho rodinu na Ukrajině. Údajně propracování těchto vazeb zaujalo konkurenční skupiny z Asie natolik, že to chtějí praktikovat také. Ale i bez toho mají již delší dobu ve vydírání lidí, hledajících štěstí v Evropě, zkušenost i Vietnamci.


Vietnamská mafie

Příjezd pracovníků z Vietnamu je podle kritiky nevládních organizací v rukou agentur, které jsou spíše mafiemi. Zájemci o práci v ČR zaplatí 12 až 13 tisíc dolarů, zatímco před dvěma lety to bylo bezmála o polovinu méně. Nepřilétají kvalifikovaní pracovníci, ale spíše lidé, kteří zaplatili mafii. Jde mnohdy o lidi i s kriminální minulostí.Cizinci žijící na severu Čech

Nejsilnější skupiny cizinců v Libereckém a Ústeckém kraji

stát

počet cizinců

Ukrajina 14 835
Vietnam 11 354
Slovensko 6 588
Německo 6 305
Rusko 2 232

Zdroj: Oblastní ředitelství cizinecké policie v Ústí n. L.