Státní zástupce krajského státního zastupitelství kladl německému podnikateli za vinu, že předložil ústeckému finančnímu úřadu přiznání z příjmů právnických osobo za rok 1995 až 1997, ve kterých do nákladů firmy zahrnul milionové částky související s údajným zahraničním leasingem.

Podnikatel podle státního zastupitelství prostřednictvím společnosti sídlící na britských Panenských ostrovech ovládl jinou společnost, sídlící na ostrově Man a s ní uzavřel leasingovou smlouvu. Po tři roky si nechal vypracovat know – how. Ve dvou případech k činnosti pojišťoven na podmínky České republiky a v třetím na podmínky Polska a Slovenska. Za to zaplatil téměř 21 milionů korun.

Tyto peníze podnikatel během tří let zahrnul do nákladů. Jenže pro finanční úřad šlo o neuznané náklady, znalecký posudek hodnotu know – how odhadl na 50 až 80 000 korun.

Naopak druhý posudek vypracovaný obhajobou potvrdil, že vypracované materiály mají vysokou hodnotu. To potvrdil i třetí, revizní posudek. „Soudem nebylo prokázáno, že by se obžalovaný chtěl obohatit na úkor státu. Byl proto zproštěn obžaloby,“ uvedl k výsledku soudního jednání předseda senátu Ondřej Peřich.