Černý měl včera stanout u odvolacího soudu v Praze, ale den předtím se zabil. Motivem sebevraždy může být i skutečnost, že u Vrchního soudu by se těžko dočkal zmírnění trestu. Patnáctiletý trest v sedmdesáti letech života pro něho znamenal víceméně doživotí.
Podle mluvčího věznice Ladislava Kindla odsouzený důchodce čekal ve věznici na odvolání Vrchního soudu. Dále dodal, že sebevraždu šetří orgány vězeňské služby a Policie ČR.
Podle informací Deníku se důchodce ve vazbě údajně oběsil na tkaničce z kalhot.
Černý 26. 7. loňského roku zastřelil v obci Ostrov na Ústecku svého souseda a sousedku.
Před půlnocí zastřelil sousedy osmapadesátiletého Rudolfa Rabase a šestapadesátiletou Annu Tarabijovou nelegálně drženým perkusním revolverem. Vystřelil na ně asi ze vzdálenosti 1,5 metru do okna rekreační chaty v obci Ostrov na Ústecku.
Před ústeckým krajským soudem si sedmdesátiletý Eduard Černý vyslechl rozsudek letos v březnu. ihned se odvolal. Výsledku odvolání se ale již nedočkal.
Podle předsedkyně senátu Kamily Krejcarové, pokud poprvé vystřelil Černý v afektu, podruhé musel zbraň opět natáhnout, aby mohl vystřelit. Musel si být tedy dobře vědom toho, co dělá.
„Černý měl tendenci zasahovat do života v obci, byl zvyklý chodit k lidem domů, ač to některým nebylo příjemné. Po roce 1989, kdy již nepracoval pro pohraniční stráž, požíval ještě určité výsadní postavení. S jeho přibývajícím věkem a změnami v chování to začalo lidem vadit,“ uvedla Krejcarová.
„V této situaci Rabas Černého provokoval, ale nevybočil z běžného standartu,“ uvedl soudní znalec z oboro psychiatrie.
Samotný soud byl plný napětí, protože Černý zpochybnil nestrannost předsedkyně senátu a reagoval mnohdy na otázky senátu či na svědecké výpovědi svědků žlučovitě.
Příbuzní zastřelených v jednací místnosti reagovali tichými poznámkami na některé výroky obžalovaného. Když Černý o zavražděném Rabasovi použil slova, že zastřelený „byl Ruda zrůda,“ ozvalo se ze strany pozůstalých vzápětí na adresu Černého: „Ty debile jeden!“ a další poznámky.
Bez alkoholu by asi Eduard Černý nepřekročil ve svém jednání mez, tedy konflikt by se obešel bez střelby. Shodli se na tom znalci z oboru psychiatrie i psychologie.