Petr Lukeš (53), Martin Pinl (44), Vladimíra Pugnerová (58), Ladislav Gerle (72), František Štěpán (63) a Jiří Slabyhoud (60) tak odešli bez trestu. Původně jim hrozilo osm let vězení.

Obžaloba vinila jmenované z toho, že majetek společnosti VT Chomutov (dříve VT Dioss Chomutov) a jejích tří dceřiných subjektů v hodnotě 1,7 miliardy korun převedli v roce 1997 na jinou firmu, a to Válcovny trub Chomutov se sídlem v Karlových Varech. Mateřská firma zanikla a zanechala po sobě přes sto věřitelů. O převodu majetku rozhodli členové představenstva Ladislav Gerle, Vladimíra Pugnerová a František Štěpán. Členové dozorčí rady Petr Lukeš, Jiří Slabyhoud a Martin Pinl už jej jen odkývali.

Majetek totiž do nově vzniklé společnosti podle výpovědi prodali prostřednictvím směnek se splatností až 13 let s úmyslem, že tyto směnky postupem času výdělkem nové firmy splatí.

Soud této verzi uvěřil. „Společnost byla předlužená. Oni v té chvíli měli dvě varianty. Buď poslat firmu hned do konkurzu anebo založit nové společenství. Zvolili tu druhou. Nemohli předvídat, co se stane v roce 1999, v roce 2001 nebo v roce 2008. Museli okamžitě rozhodnout, co s tím,“ vysvětloval předseda senátu Jan Špeta s tím, že obžalovaní rozhodovali v dobré víře, a to zachovat v regionu výrobu a udržet tisíce pracovních míst.

Rozsudek si vyslechli jen Pinl, Štepán, Slabyhoud a Gerle. Bývalý šéf karlovarské firmy Cimex Petr Lukeš žije dlouhodobě ve Spojených státech. Bývalá ředitelka plzeňské IPB Vladimíra Pugnerová se k soudu nedostavila. Pinl a Slabyhoud se odvolání vzdali. Štěpán a Gerle odvolání ještě zváží. „Rozsudek v zásadě odpovídá průběhu procesu, já jsem ovšem toho názoru, že ten hlavní skutek se nestal,“ vysvětloval Gerle svůj postoj. „Jsem rád, že tento rozsudek padnul, i když to bylo po deseti letech, trvalo to velmi dlouho,“ nechal se slyšet Martin Pinl.

Případ nebyl pro soud jednoduchý. Obžaloba byla k soudu podána 31. března 2006. „Spis měl 32 tisíc stránek, studoval jsem jej tři čtvrtě roku,“ poznamenal soudce.