Navíc byl vyhoštěn na neurčito z území České republiky.

Byl uznán vinným, že zabil dva a půlletou Andreu, dceru jeho družky. Obžaloba vinila muže z ublížení na zdraví a z týrání svěřené osoby. Trestní senát ale překvalifikoval útok na vraždu.

Olšavský přišel v pátek 4. července 2008 kolem 17. hodiny s tělem tehdy asi již mrtvé dívky k sousedům. Žádal, aby zavolali záchrannou službu a bezvládné dítě křísil. Andrea zemřela v krátké době kvůli otoku mozku. V té době byla její matka na nákupech v Lounech.

Předseda senátu Ivan Elischer v odůvodnění rozsudku uvedl, že senát se rozhodl k výjimečnému trestu, protože došlo k brutálnímu útoku na bezbranné dvouleté dítě. „Společnost takové chování nemůže tolerovat. Jde o zcela nepřípustný čin,“ zdůraznil Elischer.

Na soud měl velký vliv znalecký posudek patologů. Podle nich dívka utrpěla několik vážných poranění, například ledvin a sleziny. Poslední, smrtelný útok, způsobil otok mozku. Krevní výron nemohl být způsoben tím, že by dívenka třeba i nešťastnou náhodou upadla na zem a udeřila se do hlavy.

K jejímu úmrtí došlo po velmi silném úderu do hlavy nebo při silném zatřesení tělem dítěte. Přitom došlo během okamžiku k prudkému záklonu hlavy. Něco takového mohl způsobit jen silný člověk.

„Útočil na nezletilou, kopal jí do hrubníku a břicha a intenzitvním zatřesením či trhnutím způsobil nezletilé smrtelné zranění,“ uvedl proto Elischer v odůvodnění rozsudku.

Pokud by došlo ke smrtelnému zranění dítěte pádem z výšky, musel by být pád z výšky druhého poschodí, zdůraznil v odůvodnění rozsudku soudce Elischer.

Smrt děvčátka byla jen posledním z řady útoků. Proto soud odsoudil muže nejen za vraždu, ale také za týrání svěřené osoby. K týrání mělo docházet zhruba deset dnů, po nastěhování odsouzeného se svou družkou a její dcerou do černčického bytu. Tehdy také muž přestal chodit do práce a choval se agresivně.

Kůže dítěte byla poseta modřinami, byly nalezeny i otisky zubů na těle dívky – patřily Olšavskému. Vzhledem k množství a rozložení ran není možné, aby si dítě modřiny způsobilo samo třeba pádem nebo nárazem. Podle znalce podlitiny lze nejlépe vysvětlit údery pěstí či malou plochou nějakého předmětu, v některých případech mohlo jít i o kopnutí.