První tři Thajce objevili policisté již uplynulý pátek na hlavním nádraží v Ústí.

V sobotu cizinecká policie již řešila osud všech třinácti Thajců s třemi zástupci thajského zastupitelského úřadu z Prahy.

Kontrola na nádraží

Miroslav Vlach z ústeckého ředitelství cizinecké policie potvrdil, že v pátek v 11.30 hod. zjistili policisté Inspektorátu cizinecké policie Ústí nad Labem dva Thajce na hlavním železničním nádraží.

„Oba měli platné pasy, ale schengenské vízum bylo již neplatné. Třetí muž se k nim dobrovolně připojil, když viděl kamarády v rozhovoru s policisty. Cizinci uváděli, že chtějí do Prahy na zastupitelský úřad. Skupinka byla převezena na základnu cizinecké policie,“ uvedl Vlach.

Pobyt Thajců v Ústí je neobvyklý, protože občanů Thajska na severu Čech je velmi málo. Rozsáhlé policejní pátrání vedlo o uplynulém víkendu k zachycení informací, že zadržení cizinci v Ústí nad Labem nejsou sami.

Nakonec bylo dalších 10 Thajců nalezeno v panelovém domě v Krásném Březně, kde žili v ne příliš v důstojných podmínkách.

Podle Vlacha cizinci žili v sídlištní anonymitě již 3 měsíce v bytě 3+1. Naivně očekávali, že slíbenou práci v Německu skutečně dostanou a čekali stále na místě.

Cizinecká policie třináctičlennou skupinu přepravila na základnu v Petrovicích a vyrozuměla zastupitelský úřad Thajska v Praze.
V sobotu přijeli do Petrovic tři pracovníci thajského zastupitelského úřadu, aby případ vyřešili.

Zoufalá naděje

V průběhu vyšetřování cizinecká policie z výpovědí Thajců získala celkový obraz situace zoufalé skupinky běženců.

Několik cizinců přiletělo do Prahy z Portugalska, další část skupiny z Řecka. Všichni měli pravé a platné cestovní doklady s turistickým schengenským vízem na 30 dnů. Platnost víz byla ohraničena koncem roku 2008.

Neznámý zprostředkovatel jim slíbil práci v SRN a zajistil ubytování v Ústí v krásnobřezenském panelovém bytě.
Čas utíkal a cizinci stále čekali na zázrak. Nikdo v panelovém domě nevěděl, že v bytě o velikosti 3+1 žije 13 dospělých lidí, 6 žen a 7 mužů. Pouze jeden odcházel pro jídlo, pouze jeden telefonoval přátelům.

„Na matracích jeden vedle druhého čekali zoufalí cizinci na vysvobození. Finanční hotovost se rychle tenčila a oni museli každý měsíc platit nájem za ilegální obývání bytu. Zprostředkovatele neznali, pouze stále jenom platili.

Když se konečně rozhodli vyjet do Prahy na zastupitelský úřad se žádostí o pomoc, zadržela je cizinecká policie,“ uvedl Vlach detaily několikaměsíčního života běženců v nejistotě.

Cesta domů

Thajci byli rádi, že jejich draze zaplacená cesta do neznáma konečně skončila, byť bez úspěchu. Ochotně spolupracovali se zástupci thajské ambasády i s cizineckou policií.

Snažili se vysvětlit okolnosti jejich cesty. Jeden cizinec byl například z města Burirum uprostřed Thajska. Dopátrat se přesně jejich bydliště bylo složité i pro tlumočnici kvůli množství provincií, měst, okresů a vesnických uskupení.

Pracovníci thajského zastupitelského úřadu především uklidnili své občany a přislíbili jim pomoc.

„Po několika hodinách složitého policejního šetření příběh končí. Thajci sice tři měsíce pobývali na území ČR nelegálně, čímž porušili cizinecký zákon, ale přihlédli jsme i k tomu, že cizinci se právě snažili kontaktovat zastupitelský úřad v Praze. Šlo o polehčující okolnost. Proto cizinci obdrželi správní vyhoštění na dobu jednoho roku. Na odjezd zpět domů mají třicet dnů. V této době si musí s pomocí ambasády zajistit letenky do Thajska,“ dodal Vlach.

Podle cizinecké policie v Ústeckém kraji cizinecká policie registruje legálně dosud pouze sedm státních příslušníků Thajska s trvalým pobytem a jedenáct cizinců z této exotické země s dlouhodobým pobytem.