Policisté z hlídkové služby Policie ČR v Teplicích náhodně zastavili vůz Škoda Roomster modrošedé barvy.

Ve vozidle cestoval cizinec, který předložil ke kontrole osobní doklady vystavené na vietnamské jméno s platností víza do 31. 10. 2009. Vše by bylo v pořádku, jenže cizinec nerozuměl vůbec česky.

Policisté zbystřili a zavolali si k cizinci specialistu cizinecké policie. K hlídce přijel policejní VW – takzvaný Schengenbus. Po kontrole dokladů podezření zesílilo a Vietnamec byl eskortován na oddělení hlídkové služby teplické policie.

Zde v databázi byl nalezen portrét muže, na jehož jméno měl Vietnamec doklady. Portrétní identifikace potvrdila, že zadržený muž není ten, komu by doklady měly patřit.

Proto byl cizinec umístěn do policejní cely v Ústí nad Labem. Miroslav Vlach z ústecké cizinecké policie vzpomíná, že druhý den pokračoval případ v režii cizinecké policie, která mezitím prověřila veškerá data v policejních evidencích včetně posouzení pravosti pasu.

Po několika hodinách za přítomnosti tlumočníka pod tíhou důkazů přiznal cizinec jiné jméno. Bylo již jisté, že na území ČR se pohyboval bez platného povolení k pobytu, používal pas jiné osoby. Jak získal doklady jiného Vietnamce, k tomu se odmítl vyjádřit.

Nežádal ani pomoc své ambasády v Praze.
Pro cizince to znamená zákaz pobytu na území ČR na dobu tří let. Byl odvezen do Záchytného zařízení pro cizince v Bělé – Jezové.