Bylo to výjimečná scéna. Policie, ať městská či státní, pokud se jedná o problémy s byty, většinou přijíždí již do vykradených bytů.

Jen v málo případech se podaří zloděje přistihnout při činu. Odhaleno je přitom jenom 37 procent pachatelů vloupání.

Naštěstí pro obyvatelku bytu popsaný případ z Mostu je naprostou výjimkou, ale dokumentuje situaci, ve které lidé žijí.

V Mostě pozdě večer městská policie přijímala hovor, v němž volající starší žena říká, že se jí někdo pokouší dveřmi dostat do bytu a v kukátku vidí, jak se muž krčí pode dveřmi.

Vyslaná hlídka na místě zjistila, že opravdu u dveří leží mužské tělo, ale jak se hned ukázalo, byl to mladík vracející se z večerního tahu, poněkud více pod vlivem alkoholu.

Prostě si spletl patro a místo k sobě domů se pokoušel dostat do bytu, kde bydlela starší žena, kterou vyděsil.

Jde o úsměvný případ, ale lidé mají skutečně strach, protože na severu Čech došlo loni k 1119 případů vloupání do bytu. Bylo to prakticky tolik, jako rok předtím – v roce 2008. Tehdy policie evidovala 1056, tedy o 63 vloupání méně.

Vloupání do bytů v městských domech

Severní Čechy - případy evidované policií v roce 2009:
Počet případů vyšetřovaných policií 581
Objasněno případů 231

Byli odhaleni a obviněni policií z krádeže vloupání:
Recidivisté 181
Děti do konce patnáctého roku 23
Mládež do konce sedmnáctého roku 26
Ženy 30

Zdroj: Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje

Problém měst

Nejvíce bytů bylo loni vyloupeno v Teplicích. Nejméně v klidném hornatém okresu Semily – 43 případů. Následuje Ústecko a Mostecko.

Teplice jsou pověstné drogovou scénou a větší koncentrací drobných zlodějů, kteří si obstarávají peníze na drogy drobnými krádežemi. Ústí a Most eviduje větší množství vykradených bytů, protože jde o města s velkými panelovými sídlišti a větší koncentrací tzv. problémových občanů.

Na krádežích se zhruba z třetiny podílejí recidivisté. Významným faktorem je i nezaměstnanost, která také ovlivňuje míru kriminality.

Nejvíce vykradačů bytů bylo zadrženo policií loni na Děčínsku – přes 56 procent, na Ústecku bylo odhaleno 49 % pachatelů. V úspěšnosti následuje Děčínsko s téměř 41 procenty odhalených bytových zlodějů.

Z 1119 vloupání do bytů policie eviduje 538 útoků provedené na byty v rodinných domcích. Podle policejní evidence se do rodinných domů vloupalo 149 recidivistů, kteří již mají za sebou několik odsouzení pro trestnou činnost. Mezi vykradači rodinných domů je také devět žen.

Spolehlivá ochrana

Jedinou spolehlivou ochranou před zloději jsou kromě bytelných dveří a zámků – alarmy.

Bezpečnostní čidla v domech a bytech, připojená na pulty centrální ochrany bezpečnostních agentur, sice nezabrání vniknutí zloděje do bytu, ale bezpečnostní služba či policejní hlídka se během několika minut objeví na místě.

Zloděj má tím velmi zkrácený prostor pro kradení věcí a je větší šance na jeho dopadení.

Vloupání do bytů na severu Čech
Okres 2008 2009
Česká Lípa 92 78
Děčín 98 96
Chomutov 130 101
Jablonec n.N. 62 59
Liberec 76 108
Litoměřice 88 102
Louny 41 51
Most 106 152
Teplice 152 180
Ústí n.L. 163 149
Semily 48 43

Severočeský kraj 1 056 1 119

Zdroj: Policie ČR