Senátor KSČM za mostecký okres Vlastimil Balín je kritizován, že nic pro Mostecko prakticky neudělal a účtuje si za svoji činnost nadhodnocené částky - včetně webových stránek.

Senátor ztrácí oblibu mezi svými stranickými soukmenovci. Nakonec nebude za KSČM znovu kandidovat letos na podzim v senátorských volbách.

Balín pro Deník potvrdil, že místní organizace KSČM ho nedoporučila do senátorských voleb.

Na otázku, zda to má něco společného s kritikou z vlastních stranických řad a obviněním například z toho, že si účtoval za vedení webových stránek přemrštěné částky, Balín uvedl, že na pomluvy nebude reagovat.

Ale dodal: „Policie již prošetřovala moji osobu v souvislosti s podezřením na nějaké machinace, nic se nepotvrdilo, ať se jedná o moji činnost v senátu i v mosteckém okresním výboru KSČM.“ Nicméně na otázku ceny webových stránek neodpověděl.

Jaká je skutečnost? Správa senátorských webových stránek www.balin.cz podle názorů odborníků je mnohonásobně předražená. Až devětkrát.
Na Balínovu manželku Hanu Svobodovou, která je asistentkou svého manžela – senátora, chodí faktury na provoz jeho webových stránek www.balin.cz.

Od listopadu 2005 je lze hradit z náhrad pro poskytování odborných a administrativních prací. Za „webovky“ vydal celkem téměř půl milionu korun. Prý místo padesáti šedesáti tisíc.

Kolik stojí www.balin.cz

Ročně to znamená výdaje kolem sta tisíc korun. Například v roce 2006 šlo o náklady 107 tisíc, v roce 2007 o 86 tisíc a v roce 2008 a 2009 bylo účtováno senátu každý rok 92 tisíc korun. Údaje o proplácení webových stránek jsme oficiálně získali ze senátu.

Kritikové vyčítají Balínovi, že zneužívá senátních peněz, protože provoz stránek je mnohonásobně lacinější. Podle ústeckého počítačového experta Pavla Grunznera správa stránek typu, který má Balín, může stát zhruba kolem 10 tisíc korun ročně.

„Ještě bych přimhouřil oko, kdyby si účtoval za správu stránek zhruba do 15 tisíc ročně. Pokud někdo tvrdí, že náklady na Balínovy webové stránky jsou předraženy devítinásobně až desetinásobně, má pravdu. Po konzultaci s odborníkem na správu webových stránek jsem si ověřil, že u www.balin.cz jde o takzvaně aktivní stránky.

To znamená, že si uživatel, tedy Balín, či jeho asistentka, tedy manželka, mohou vkládat nové informacemi sami. Nepotřebují k tomu žádný složitý technický a poradenský aparát lidí. Pokud bych na správu Balínových stránek dostal tolik peněz, klaněl bych se mu od rána do večera až k zemi.

Jsou to prostě peníze placené státem, tak proč stát nepodojit, tak to vidím já. Jiné vysvětlení pro účtování přes devadesát tisíc, a dokonce v jednom roce i přes sto tisíc za webové stránky skutečně nemám,“ uvedl Grunzner.

Vyčerpal celkem 99,79 % možného

Jisté je, že Balín si účtoval za odborné práce za rok 2009 celkem 170 168 korun, tedy čerpání částky, na kterou měl nárok. Dosáhla prakticky sto procent – konkrétně čerpání dosáhlo 99,79 %.

Jaké byly skutečné náklady, nevíme – mimo správy webových stránek. Narozdíl od britských poslanců nemusí prokazovat, zda skutečně peníze vydal na to, co uvádí.

Rozhodnutí mosteckých komunistů Balína na startovací dráhu boje o senátorské křeslo na Mostecku ve svém trikotu již nepouštět ale vychází především z místních problémů.

Spory ve straně vyvrcholily

Podle politologa Zdeňka Zbořila KSČM se snaží o image šetřivých, skromných, ochránců pracujících v krutém světě vykořisťování.

„Pokud se objeví nesrovnalosti tohoto typu, silně to narušuje jejich snahu o puritánskou image, kterou se chtějí odlišovat od ostatních stran před volbami,“ uvedl Zbořil.

Spory vyvrcholily letos v lednu, kdy Okresní výbor KSČM byl nařčen svým v té době již bývalým předsedou Balínem, že jeho odvolání byl komplot.

Podle okresního výboru vystupoval Balín konfrontačně proti většině členské základny a vyřizoval si veřejně účty s některými lidmi, ač se jednalo o jeho osobní spory a nakonec se ani nezúčastňoval činnosti klubu zastupitelů KSČM v Mostě.