KOMPLETNÍ INFORMACE,
ROZBOR KAUZY
A DALŠÍ INFORMACE
SE DOČTETE
VE STŘEDU

Ten byl přesně před sedmi lety poprvé vyslýchán ohledně podivně provedenými konkurzy. Teprve včera byl u krajského soudu v Táboře odsouzen. Devět let vězení mu vyrazilo dech.

Stejný trest soud udělil i ústeckému konkurznímu správci Danielu Thonatovi a také bývalému prorektorovi Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislavu Větrovci, který byl údajnou hlavou skupiny.

Podle soudu byla obžalovaným prokázána účast na zločinném spolčení, ve kterém společným jednáním způsobili škodu v rozsahu 264 milionů korun. Rozplétání kauzy Berka, která patří k nejobsáhlejším v českém soudnictví, trvá už 3,5 roku.

Rozhodnutí bylo šokující, protože někteří z obžalovaných věřili, že mohou být zproštěni viny. Nevinný se cítil soudce Berka i Lubomír Kindl, který jako bývalý ústecký správce konkurzní podstaty dostal 6,5 roku vězení.

Berka zdůrazňoval, že konkurzy, které vyhlásil, byly důvodné. Firmy se nacházely v úpadku a konkurzy probíhaly dále i po jeho zatčení.

Obhájkyně Thonata Věra Říhová řekla, že byla překvapena rychlostí vynesení rozsudku. Soudce ho začal číst v podstatě hned po zahájení líčení. Chystá se proto napadnout procesní postup soudce. Odvolá se i proti výši trestu, který je podle Říhové ve třetí třetině sazby. Očekávala trest nižší.