Soudní jednání bude u krajského soudu nařízeno během září.

Překvapivé je, že na první pohled Šrůta vypadá jako klidný, spíše neprůbojný mladík.

Přitom byl obžalován krajským státním zastupitelstvím, že v Lounech v ulici Beneše z Loun 16. prosince 2009 vstoupil do baru v černé pletené kukle, přes kterou měl přetaženou kapuci. Chtěl ukrást peníze.

Prohledal zásuvky barového pultu, sebral kasírtašku s 1340 korunami a krabičku s drobnými. Byl ale přistižen obsluhou. Barmanku přitom těžce zranil. Hrozilo jí vykrvácení.

Obžalovaný barmanku napadl ranami pěstí, potom ji kopal a dupal na břicho a nožem ji několikrát bodnul. Utekl, drobné mince z krabičky nechal rozházené po zemi, ukořistil jenom kasírtašku s penězi.

Ohrožení života

Barmanka zůstala ležet na podlaze v tratolišti krve. V noze měla zabodnutý nůž a silně krvácela. Doplazila se k telefonu a zavolala si pomoc. Byla ihned převezena záchrannou službou do nemocnice a podrobila se operaci.

Hrozilo jí vykrvácení. Pokud by došlo k ještě větší ztrátě krve, hrozil by šokový stav, a ten by ženu ohrožoval na životě.

Pracovní neschopnost ženy trvala až do konce února. Následky loupežného útoku ale barmanka pociťovala i nadále. Rozvinula se u ní posttraumatická stresová porucha. Musela vyhledat odbornou pomoc – psychologické poradenství.

Brala i léky, její život byl vzpomínkami na loupežný útok natolik ovlivněn, že nemohla nastoupit zpět do svého zaměstnání.

Další útoky

Šrůta přesně měsíc po útoku na bar 16. ledna 2010 kolem desáté hodiny večer ještě s jedním mladistvým (1993) přelezli plot rodinného domu v Lenešicích na Lounsku. Vnikli do domu, ale byli objeveni majitelem domu a jeho synem.

Došlo ke rvačce, mladšího loupežníka zadrželi, Šrůtovi se podařilo utéci. Při rvačce došlo k poškození elektroniky za téměř dvacet tisíc korun.

Potom 20. února 2010 na Červeném vrchu na území obce Dobroměřice vnikl do chaty, kde ale neměl co ukrást, a tak odešel bez kořisti.

O den později společně s dalším kumpánem (1983) v objektu Ejemovy chaty na Červeném vrchu u obce Dobroměřice, sloužící jako vyhlídková restaurace, vyrazili vchodové dveře na verandu. Potom společně překonali zamřížované dveře a další dveře do výčepu, aby po veškeré námaze našli jenom 500 korun, alkohol a cukrovinky ani ne za 2700 korun.

Má podmínku

Podle dostupných informací bude mít při procesu obžalovaný Šrůta ztížené postavení, protože byl již jednou za loupež odsouzen.
Mladík letos v první polovině roku vyslechl rozsudek v Praze pro loupež, ale dostal jenom podmínečný trest.