U Okresního soudu v Mostě probíhá proces s osmapadesátiletým mosteckým gynekologem Dušanem Hebortem, který je obžalován z toho, že se údajně pokusil provést nelegální potrat u pětadvacetileté pacientky.

V soudní síni vypovídala poškozená mladá žena, která vylíčila, jak podle ní zákrok probíhal. Slyšen byl i lékař, na kterého se pacientka poté, co údajně v bolestech a krvácející vyběhla z Hebortovy ordinace, obrátila o pomoc.

Bolest nevydržela

Poškozená žena uvedla, že doktora Heborta kontaktovala v září 2008, když se od známé dozvěděla, že nelegální interrupci bez problémů provede. Na potrat totiž chtěla jít v krátké době již podruhé, což není přípustné. Hebort měl jejímu přání o ukončení těhotenství vyhovět a do zákroku se pustit.

„Sestřička mi dala nejdříve něco vypít. Cítila jsem se po tom taková omámená, jako opilá. Pak mě doktor zavolal do ordinace a nakreslil mi, co bude dělat. Když se zákrokem začal, tak to ale strašně bolelo, dokonce jsem při tom křičela,“ vyprávěla žena v soudní síni.

Podle ní byla bolest tak strašná, že se nedala vydržet. V jednu chvíli proto lékaři řekla, ať okamžitě přestane. „On zpanikařil. Vytrhl ze mě ty nástroje a já jsem z ordinace rychle utekla. Přitom jsem cítila, jak krvácím,“ uvedla dále svědkyně.

Po nepodařeném zákroku měla společně se svojí sestrou a ještě jednou známou, které ji na potrat doprovázely, odjet krvácející a v bolestech do ordinace dalšího mosteckého gynekologa Ludvika Zemánka.

„Pacientka ke mně přišla se silnými bolestmi. Byla vystrašená, držela se za břicho a sdělila mi, co se mělo stát. Já jsem ji vyšetřil. Krvácela z děložního hrdla. Mapy zaschlé krve měla na stehnech,“ vylíčil setkání s poškozenou včera u soudu gynekolog Zemánek.

Protože nemohl určit přesnou příčinu krvácení, tak ženu pro jistotu poslal do nemocnice. Následně po poradě s právníky celou záležitost oznámil na policii.

Mladá žena strávila v nemocnici několik dnů, pak byla propuštěna domů s tím, že je stále těhotná.

Začala docházet na pravidelné kontroly k MUDr. Zemánkovi, který při jedné z nich zjistil, že je plod mrtvý. Tehdy bylo těhotenství ženy v nemocnici definitivně ukončeno. Přestože poškozená jednoznačně tvrdí, že lékař jí potrat prováděl a její svědectví nepřímo podpořil i gynekolog Zemánek, obžalovaný Hebort jakoukoliv vinu odmítá. Již při prvním hlavním líčení uvedl, že žádnou interrupci pacientce nedělal.

„Druhého září jsem provedl normální vyšetření, včetně ultrazvukového a odběru cytologie. Den poté přišla tato žena sama znova, řešila nějaké administrativní záležitosti se zdravotní sestrou. Asi chtěla sepsat žádost o přerušení těhotenství. Stěžovala si na bolesti v podbřišku, tak dostala Tramal. Já jsem s pacientkou už nic nedělal. Žádný pokus o přerušení těhotenství v ordinaci neproběhl. Vůbec jsme o něm nemluvili,“ tvrdil Hebort.

Krvácení

Možné krvácení pacientky po odchodu z ordinace vysvětluje drobným poraněním při odebrání cytologie, které se někdy může vyskytnout, nebo například náběhem na možný samovolný potrat. „V prvním trimestru těhotenství krvácí každá druhá žena,“ řekl.

Tvrzení obžalovaného včera u soudu podpořila zdravotní sestra, která s ním v ordinaci pracuje. Také ona vypověděla, že mladá žena dostala jen kapky proti bolesti, pak měla rozčilená z ordinace odejít.

Obžalovanému gynekologovi hrozí za trestný čin nedovoleného přerušení těhotenství v případě uznání viny 1 až 5 let odnětí svobody.
Soud včera verdikt nevynesl. Hlavní líčení bylo kvůli výslechu dalších svědků a znalce nakonec odročeno na 17. března.