Společně s tehdejším generálním ředitelem litoměřické drůbežárny Vladislavem Větrovcem čelí obvinění z vytunelování této firmy.
Vavřička s Větrovcem měli Melbro údajně připravit o téměř 27 milionů korun.

Podle jejího obsahu se peníze z Melbra kutálely na všechny strany. Po vyhlášení konkurzu bylo vytvořeno několik manažerských pracovních míst, přestože příslušnou pracovní náplň měli již v té době stávající zaměstnanci firmy.

Obžalovaný Větrovec, který měl v té době jako generální ředitel Melbra pobírat plat téměř 200 tisíc měsíčně, si tak přišel na více než 4,2 milionu korun. U soudu včera přítomen nebyl.

„Těsně před zahájením hlavního líčení byla soudu doručena omluva, že se obžalovaný Větrovec podrobil zubnímu zákroku a žádá o jednání v jeho nepřítomnosti,“ uvedla soudkyně při zahájení líčení.

Násobky platů

Vladislav Větrovec jako generální ředitel firmy pobíral podle obžaloby mzdu o 825 % vyšší, než měl jeho předchůdce. Podle výpovědi Vavřičky si však tento plat právem zasloužil.

„Pan Větrovec přeplacený nebyl, jeho ohodnocení odpovídalo jeho výkonu. Byl tady osm až deset hodin denně, i v sobotu a neděli, vlastně i v noci, když bylo potřeba, když se navážela drůbež,“ vysvětloval soudu obžalovaný Vavřička s tím, že za jejich společného vedení firma začala lépe prosperovat, začalo se porážet až 40 tisíc kuřat denně a Melbro mělo větší zisky.

„Firmě se v té době dařilo, neustále docházelo ke zhodnocování majetku, bylo provedeno mnoho oprav,“ uvedl Vavřička.

I na dalších dobře placených postech byli podle Vavřičky zaměstnáni schopní lidé. Personální ředitelka byla důležitá, aby vybírala pro firmu schopné lidi, bezpečnostní manažer musel zatočit s krádežemi drůbeže, přestože ve stejné době platila firma bezpečnostní agenturu.

Synovec Josefa Vavřičky, který byl zaměstnán na blíže nespecifikované pracovní pozici, se prý staral o vozový park, svážel zaměstnance pro vykládky kuřat a když bylo třeba, odvezl sekretářku na katastrální úřad nebo někoho ze zaměstnanců k lékaři.

Plot za šest milionů

Další peníze tekly z Melbra ve formě úhrad za provedené práce. Firma zaplatila více než šest milionů za opravu oplocení, stejná firma, která prováděla opravu plotu, účtovala Melbru také sedm set tisíc korun za rekonstrukci kanalizace. Ta ale ve skutečnosti nebyla nikdy provedena.

„Někdo nám je doporučil, zřejmě panu Větrovcovi, fakturu jsem podepsal, nejsem na tyto věci odborník, takže jsem předpokládal, že je to v pořádku,“ hájil se v této věci Vavřička.

Okresní soud bude prověřovat, zda výdaje ve firmě byly opodstatněné.