Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladému rasistovi přece jenom hrozí doživotí

Ústí nad Labem – Lidé nejen v Krupce, a na Teplicku, se bojí, že za tři roky může přijít z vězení agresivní retardovaný romský mladík, jenž mučil dvanáctiletého chlapce jen proto, že byl „bílej“. Naštěstí to asi nehrozí.

23.3.2011
SDÍLEJ:

Třináctiletý chlapec skončil po napadení v Masarykově nemocnici.Foto: Archiv rodiny

O jeho osudu budou rozhodovat odborníci v detenčním zařízení. Ti neřízenou agresivní lidskou střelu nemusí pustit z detenčního zařízení třeba deset let, nebo nikdy, pokud bude hrozit od romského mladíka nebezpečí pro společnost.

Mezi občany vyvolalo rozhodnutí pražského vrchního soudu šok. Sedmnáctiletému Romovi z Krupky, kterého za rasově motivovaný pokus o vraždu, znásilnění, vydírání a loupež dvanáctiletého gymnazisty Patrika odsoudil ústecký krajský soud k 10 letům vězení, zmírnil trest na polovinu. A dokonce by mohl na svobodu již po třech letech – za slušné chování.

Veřejnost, zvláště na severu Čech, reagovala bouřlivě, jak dokazují různé blogy a internetové odezvy na články v Deníku.

Naštěstí zůstává v platnosti, že mučiteli je uložena zabezpečovací detence. „Zabezpečovací detence potrvá, dokud to vyžaduje ochrana společnosti. Soud nejméně jednou za šest měsíců přezkoumá, zda důvody pro její další pokračování ještě trvají,“ stojí doslova v rozsudku ústeckého krajského soudu, a tato část rozsudku naštěstí zůstává rozhodnutím vrchního soudu nedotčena.

Detenci navrhovalo v obžalobě ústecké krajské státní zastupitelství. Proto ačkoliv krajské zastupitelství v odvolání dosáhlo snížení trestu agresora, na druhou stranu mu stále hrozí dlouhodobé, možná až doživotní, posedávání v detenci.

Bojí se oprávněně

Lidé se bojí mladého agresivního romského rasisty oprávněně. Například soudní znalec z oboru zdravotnictví, odvětví psychiatrie uvedl, že u mladistvého rasisty zjistil poruchu ve vývoji intelektu do pásma mentální retardace i poruchu osobnosti.

Znalec uvedl, že vývoj mladíka probíhal „poruchově, disharmonicky, nese závažné asociální a agresivní rysy, má sníženu rozumovou vyspělost a defekt mravního konceptu.“ Tak zní odborně názor znalce.

Poruchy se projevily výrazným snížením schopnosti rozpoznávat protiprávnost jednání a jednání ovládat – o více než třetinu, ale k jejich vymizení však nedošlo. Mladík si uvědomoval, že mučit chlapce není normální.

Psychiatr varoval

Poruchy ve vývoji duševního stavu nelze lékařsky ovlivnit, zdůraznil psychiatr.

„K tomu mohu uvést, co je již v posudku, že poruchy zakládají zřetelné riziko nepředpověditelného opakování protispolečenského jednání, pokud by byl ve svém dosavadním prostředí,“ uvedl a doporučil převedení mladíka po vykonání trestu do režimu zabezpečovací detence. Tam bude možné na něho psychologicky a pedagogicky působit.

Psycholožka také potvrdila, že intelektové schopnosti rasisty odpovídají pásmu lehké až střední mentální retardace. Mladík je podle jejího vyjádření nevyzrálou, infantilní, simplexní, disharmonicky se vyvíjející osobností.

Jeho jednání nerespektuje sociální vzorce a je emočně nestabilní, se sklonem k zlobným výbuchům. Obecně řečeno je neřízenou střelou.

Detence je, když…

Uložit zabezpečovací detenci lze (zjednodušeně řečeno) jen pachateli úmyslného trestného činu, na který zákon stanoví trest odnětí svobody převyšující pět let, spáchaného ve stavu vyvolaném duševní poruchou, jeho pobyt na svobodě je nebezpečný a nelze očekávat, že by uložené ochranné léčení s přihlédnutím k povaze duševní poruchy a možnostem působení na pachatele vedlo k dostatečné ochraně společnosti.

Zabezpečovací detenci lze v obdobných případech uložit i tehdy, pokud soud upustil od potrestání nebo pokud pachatel dokonce nebyl ani odsouzen z důvodu nepříčetnosti.

Zabezpečovací detence se neukládá na konkrétně stanovenou dobu, trvá, dokud je to potřeba, tedy pokud to vyžaduje ochrana společnosti. Soud však musí minimálně jednou za rok (u mladistvých jednou za půl roku) přezkoumávat, zda důvody zabezpečovací detence stále trvají.

Od loupeže k zábavě

K samotnému dvouhodinovému mučení dvanáctiletého Patrika tehdy psycholožka u soudu uvedla, že lze předpokládat zpočátku při útoku zištné pohnutky, ale potom zlobnou agresivní reakci, protože nedošlo k uspokojení potřeby zisku.

Doslova uvedla, že to, co se potom přihodilo, lze hodnotit jako „jistý druh zábavy - svědčí pro to prodlužovaná agresivita s přestávkami“. Dále psycholožka uvedla, že ji nepřekvapuje chování útočníka - není v rozporu s osobností posuzovaného ani jeho prožíváním.

Sedmnáctiletý mladík podle znalkyně má pragmatický, tedy účelový přizpůsobivý vztah k pravdě. Též upozornila, že sociální tupost s omezenou schopností naučit se novým sociálním vzorcům chování, vytváří vysoké riziko chování kriminální povahy. Též se přimlouvala za zavření rasisty v zařízení zabezpečovací detence.

Dobrou zprávou tedy je, že agresivní romský mladík sice může opustit vězení za 3 až 5 let, ale nastoupí pobyt v detenčním zařízení, které též nemůže opustit. A zde bude rok, dva, deset, či ještě déle? Uvidíme.

Autor: František Roček

23.3.2011
SDÍLEJ:
sport, hokej Ústí a Třebíč
17

Tuhá bitva za tři body, Slovan vydřel výhru

Ilustrační foto

Epidemie žloutenky se šíří Ústím, onemocněl i úředník z Neštěmic

Festival Sudety zve na legendu písničkářského undergroundu

Ústí nad Labem - Muzeum města Ústí ve čtvrtek od 17 hodin hostí vzpomínkový literárně-hudební večer Král ironie.

Přestanov bez brankáře potupen v derby, Chuderov rozdal další tucet

Ústecko /FOTOGALERIE/ - V 8. kole 1. B třídy potupily Chabařovice v derby Přestanov, jenž neměl brankáře. Chuderovští nadělili doma dalšímu soupeři dvanáctku, Chlumec udolal poslední Podluží, Hostovice přestřílely Březiny. Svádov prohrál.

FOTO, VIDEO: Polévka je grunt. Pár uvařil mexickou a vyhrál soutěž

Ústí nad Labem - V klání amatérských kuchařů zvítězila v Ústí pálivá polévka. 

Slovan zase jednou doma, hokejisté vyzvou Třebíč

Ústí nad Labem – V 15. kole WSM Ligy se hokejisté Ústí představí na domácím ledě. Bude to teprve pošesté v sezóně, přivítají Třebíč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení